Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Akşam: Yatsı:
4 °C

ŞUBAT ŞAHİTLERİ-2

 • M. VEYSİ GÜNEY
 • 2019-03-01 10:40:51
 • 441 Görüntülenme

 •  

  Ama gelin görün ki ölümü öldüren yiğitler de vardır. Ölüme aşık hak aşıkları takate dokunduğunda meydana çıkıp “heyhat minezzile” diyerek zillet bizden uzaktır diyenler de vardır… İzzeti seçen yiğitler…

  İşte ölüm bunlardan korkar…

  Muaviye döneminde Bizans vergi vermeyi reddeder…

  Halifenin elçileri Bizans saraylarına gelirler rum kralıyla görüşmek için. Sarayların ihtişamını görürler elçiler…

  Kralın huzuruna çıkarlar. Vergi vermeyeceklerse büyük bir orduyla Bizans’ı yerle bir edeceklerinden söz ederler. Halifenin kararlılığından dem vururlar.

  Bizans kralı tebessüm eder. Sizlerden korkmuyoruz. Zira daha önce buralara bizimle savaşanlar sizler değildiniz. Siz bizlere benziyorsunuz zenginlik ve ihtişamda. Bizden daha fazla dünyayı arzular hale geldiniz der.

  İşte büyük İslam ordusunun kahramanlığı ve sonrasında kâfirlere benzeme lüksümüz… Ölüm bir kader meselesidir. Nerde ve nerede öleceklerini sadece Allah bilebilir. Halid bin Velid en büyük örnektir. Ömrünün yarısından fazlasını at üstünde savaş meydanlarında nara atarak yaşar; ama yatağında ölür. İnsanlar ölüm korkusundan yerlerinden yurtlarından kaçarken Allah (cc) onları ölümle yakalattırdı.

  Hiçbir dönemde İslam ordusu azınlık olmaktan dolayı yenilmemiştir. Hemen hemen her savaşta azınlık olmalarına rağmen çokluğa galip gelmişlerdir. Allah’ın ayetleri bu konuda bir delildir.

  Şubat ayı adeta bir şehitler ayıdır dedik. Tarihimizde iz bırakan birçok ilim adamının ve hareket önderinin şehadet yıldönümü bu ayın içindedir.  Bu kahramanların kısmının hayatına kısa bir bakış atalım.

  Şubat ayında şehit edilenlerin başında, emperyalizmin İslâm coğrafyasını parçalayıp ümmetin bütünlüğünü temsil edecek bir otoriteden yoksun bırakmasından ve İslâm'ı toplumsal hayatın dışına çıkarma politikalarını hâkim kılmasından sonra yeniden İslâmî uyanış ve bilinçlenme hareketini başlatan İmam Hasan el-Benna, bir konferans çıkışı zalimler tarafından şehid edilmiştir. Benna bir aydınlanma ve silkiniş olmuştur dünya Müslümanlarına…

  Hareket ve aksiyon önderlerinden bir diğeri Amerika'daki Müslümanların kendi gerçeklerini tanımalarında ve ümmetle bütünleşmelerinde önemli rol oynayan Malcolm X'dir. 19 Mayıs 1925’te bir papazın 11 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Otuz yaşına kadar İslam’dan bihaber yaşayan, her türlü kirli yaşamı test edip hapishaneye düştüğünde büyük değişim yaşadı. Eliah Muhammet’le tanışarak İslam’ı seçti ve Müslüman oldu. 27yaşında tahliye olan Malcolm, gayretleriyle göz doldurarak milyonlarca Afro-Amerikalının umut sesi oldu. Hac farizasını yaptığı zaman farklı ırklardan ve renklerden insanlarla birlikte aynı Allah’a secde etmenin büyüsüne kapıldı ve ırkçılığın İslam dışı olduğunu fark etti. Bunu Amerika’ya taşıdı. Malcolm’un ünü, İslam ülkelerini sardı. Amerika’da çok büyük kitleleri peşi sıra sürükleyen Malcolm, ABD rejimi için tehlikeli olmaya başlar. 21 Şubat 1965’te O da Benna gibi suikastçıların kurşunlarına hedef oldu. Şehit edileli 40 yıla yaklaşmasına rağmen hâlâ tüm dünya Müslümanlarına örnek bir ölüm tarzına nasip olduğu için imrenilen, sevilen bir mücadeleci, hareket ve aksiyon adamı olarak yad edinilmektedir. Bir katili de hapishanede İslâm'ı seçmesinden sonra yaptığı açıklamada bu cinayeti FBI adına işlediğini itiraf etmiştir.

   Şubat şahitlerinden bir ilim adamı da İskilipli Atıf Hoca'dır. O, şapka kanunu çıkarılmadan önce “Frenk Mukallitliği” adıyla yazdığı ve giyim kuşamda batı taklitçiliğini tenkit eden bu kitabından dolayı şapka inkılabına muhalefet ettiği gerekçesiyle idama mahkûm edildi. Ve bu karar 4 Şubat 1926'da infaz edildi.

  Yine bir âlim ve önder Şubat şehitlerinden biri de Şeyh Es'ad Erbili'dir. Es'ad Erbili, meşhur Menemen olaylarından dolayı, bu olaylarla hiçbir ilgisi olmadığı halde yargılanan ve idama mahkûm edilen ilim erbabındandı. Yaşı ilerlemiş olduğundan hakkındaki idam kararı resmen infaz edilmedi. Ama onu ortadan kaldırmak isteyenler 4 Şubat 1931'de kendisini hastanede zehirleyerek infazı daha insanlık dışı bir metotla gerçekleştirdiler.