image

Batman asıllı siyasetçi Av. Feyzullah çiftçi, Üsküdar Belediye Başkan Adayı oldu. Gazeteci Ziya Gündüz’ün yaptığı röportajı aşağıda veriyoruz:

Öncelikle Üsküdar HÜDA PAR Belediye Başkan Adaylığınız hayırlı uğurlu olsun. 

Teşekkür ederim, sağ olun.

Av. Feyzullah Çiftçi kimdir, bize kendinizden bahseder misiniz?

Tabii ki. Öncelikle ben bir Üsküdarlıyım. 2017 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde üniversite öğrenimime başladım, 2018 yılından bu yana da Üsküdar’dayım. Lisans öğrenimim sırasında İngiltere’de dil eğitimi aldım. Lisans öğrenimimden sonra yine Marmara Üniversitesi’nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yapmaya başladım. Bir yandan da avukatlık stajımı tamamladım. Şu anda serbest avukatlık yapıyorum.

Siyasi hayatıma gelince, toplumumuzun problemlerinin çözümünde rol alma arzusu ve çabam sürekli vardı. Bunun için farklı sivil toplum kuruluşlarında da aktif görev aldım. Doğal olarak siyasetle de ilgiliyim, bundan önce aktif olarak bir politik oluşum içerisinde bulunmamış olsam da politikayı düzenli takip ederdim.

HÜDA PAR İŞİNİ CİDDİYETLE YAPAN BİR PARTİ

Peki neden HÜDA PAR bünyesinde siyaset yapmayı tercih ettiniz, HÜDA PAR’ı diğer partilerden farklı kılan nedir?

HÜDA PAR; Türkiye’nin tarihi, sosyolojik, ekonomik her türlü probleminin çözümü için ciddiyetle çalışan ve aynı ciddiyetle politika üreten bir parti. Bunu yaparken de erdemli bir siyasi duruş ortaya koyuyor. Siz de takdir edersiniz ki bu tavır, Türkiye’de örneği olmayan bir tavır. Onun için buradayım.

HUZURLU GÜVENLİ ŞEHİRLER

Üsküdar’la ilgili konuşmadan önce HÜDA PAR’ın belediyecilik yol haritasından da bize söz eder misiniz?

HÜDA PAR belediyeciliği, çok öz olarak huzurlu ve güvenli insani şehirler oluşturmayı vaat ediyor.

 

HİZMET GELİŞTİREN BELEDİYECİLİK 

Evet, Kur’an da güvenli şehirlere işaret ediyor. Huzurlu ve güvenli şehir nedir, nasıl olur?

Huzurlu ve güvenli şehir, zulmün olmadığı şehirdir. Burada zulümden kastım Allah’a, insana, doğaya, hayvana ve dahi herhangi bir şeye hakkını vermemektir. Biz bütün bunların hakkını gözeten ve bu doğrultuda hizmet geliştiren bir belediyecilik politikası kurmayı hedefliyoruz. Bu da planlı bir şehircilikten, adil ve katılımcı bir yönetimden, sosyal hizmetten, israftan uzak harcamadan ve her türlü kötülükten arındırılmış sokaklardan geçer.

GÜVENLİ SOKAKLAR

O zaman Üsküdar’a gelelim. HÜDA PAR’ın Üsküdar yol haritası nedir, Üsküdar’da ne gibi eksiklikler görüyorsunuz, Üsküdar için ne vaat ediyorsunuz?

Üsküdar’ımız her şeyden önce tarihi bir ilçe. Bu sebeple Üsküdar’a dair atılacak bütün adımların bu tarihi mirasın bilincinde atılması gerekiyor. Elbette bu tarihi miras sadece maddi boyutla da ilgili değil. Bir de bu işin manevi boyutu var. Üsküdar’ımızın manevi tarafının da ihmal edilmemesi gerekiyor. Maalesef ki Üsküdar’da manen bir gerileme yaşıyoruz. Üsküdar’ımız maneviyatına yakışmayacak bir eğlence ve tüketim mekanına dönüşmekte. Bizim belediyecilik anlayışımız hem maddi hem de manevi anlamda bir hizmet sunmayı vaat ediyor.

Bununla birlikte Üsküdar’ın ciddi anlamda bir kentsel dönüşüm problemi var. Şehrin geleceğini etkileyen imar planlarında ve plan değişikliklerinde meslek odalarının, sivil toplum örgütlerinin ve yöre halkının taleplerini dikkate alarak bir kentsel dönüşüm gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Şehrin mimari dokusuna zarar veren yapılaşmaya izin vermeyeceğiz, mahalle kültürünü yeniden yaşatmayı esas alan imar planları üzerinde çalışacağız. Bütün bunlarla birlikte yeterli sosyal donatı alanlarına sahip ve otopark sorununu çözecek şekilde bu projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Bir diğer problem adil belediyecilik ile ilgili. Belediyemizin kaynakları ve imkanları tüm halkımızındır. Hiçbir ayrım olmaksızın bütün vatandaşlarımız belediyelerimizdeki bütün hizmetlerden yararlanabilmelidir. Hiç kimse kendisini öteki olarak görmemelidir. Buna özellikle çok önem veriyoruz. İstihdamda adaletli davranmayı ve liyakati esas almayı vaat ediyoruz.

Sosyal belediyecilik kapsamında da projelerimiz var. Hiçbir geliri olmayan veya bakacak kimsesi olmayan vatandaşlarımız için lokanta standartlarına sahip, oturup sıcak yemek yiyebilecekleri aş evleri kuracağız.

Evlilik kurumu önündeki engelleri kaldırmak da en önemli hedeflerimiz arasında. Özellikle ekonomik sebeplerle evlenemeyen, evliliği geciktiren gençleri destekleyeceğiz. Belediye bünyesinde oluşturulacak “Evlilik Fonu” ile beyaz eşya ve çeyiz yardımı yapacağız. Ekonomik nedenlerle öğrenimine devam etmekte zorlanan evli öğrenciler için ise "Eğitim ve Kira Yardımı" sağlayacağız.

Yerli esnafı Zincir Marketlere ve AVM’lere karşı koruyacak tedbirlerin alınması hususu ise herkesin görmezden geldiği ama artık kesinlikle önlem alınması gereken bir noktaya gelmiş durumda. Yerli üretim yapan firmaların halka tanıtılmasına yardımcı olacağız. Halkımızı yerli üretim yapan esnaftan alışveriş yapmaya özendireceğiz. Belediyemizin ihtiyacı için tüketilen gıda ürünlerini yerli esnaf ve üreticilerden satın alacağız.

Sahipsiz başıboş köpek sorunu ise artık bütün bir memleketi bezdirmiş durumda. “Güvenli Sokaklar” sloganıyla sokakları ve parkları başta çocuklarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımız için güvenli hale getireceğiz.  Bunu çözecek iradeyi ortaya koyacağız.