Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

İNTİHARIN SEBEBİ ATEİZM

 • Zülfü Tan
 • 2022-01-13 11:54:03
 • 88 Görüntülenme
 • Fırat Üniversitesinde bir genç intihar etmesi ve intihar öncesi çektiği video ve bıraktığı mektup ile bir anda Türkiye gündemine oturdu.

  Öncelikle ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

  Bakıyorum da bazıları hemen intiharı ve acıyı siyasi bir ranta çevirmenin derdine düşmüşler. Dün birkaç ağacın derdini bahane edip ormanı yakanlar, bugün de bu gencin intiharını bahane edip bir yerlere kinlerini kusuyorlar. Adeta yeni intiharlar için zemini hazırlıyorlar. Halbuki hayatlarına baktığında ne bir ağaç dikmişler ne de bir gencin elinden tutmuşlar. Karun gibi zengin olmalarına rağmen, firavun gibi yaşamalarına rağmen kimseye bir zırnık iyilikte bulunmamışlar, bulunmuyorlar.

  Eğer samimi iseniz intiharın diğer sebeplerini de konuşun? Bugün kim, hangi yurtta kalıyorsa orada uyması gereken kurallar vardır. İster beğenir ister beğenmezsin. Orayı kuranlar o kuralı koyarlar. Bu yaşına gelmiş bir insansın, istemiyorsan çıkar gidersin. İstemiyorsan o okulu da okumazsın.

  Ama buradaki asıl mesele olan ateizmi, inançsızlığı, boşluğu, gayesizliği ve bunun sebep olduğu psikolojik çöküntüyü kimse konuşmuyor. Aslında konuşmuyor değil, bu vaveyla arasında konuşturmak istemiyorlar. Cambaza bak cambaza hokkabazlığı yapıyorlar.

  Bu genç adam ateist olmuş. Hayata bakışı değişmiş. İslam’ın verdiği kanaat sahibi olmayı kanaatsizlikle, sabırlı olmayı sabırsızlıkla, ümitvar olmayı ümitsizlikle değiştirmişler. Gelecek ile ilgili hayallerini çalmışlar. Ahiretin kapısını kapatmışlar, bu dünyayı da karartmışlar. Yani, üç yıl daha okuyup doktor olabilecekken bunu yaptırmadılar. İstediği başka bir hayatı yaşayabilirken, dünyayı kapkara bir geleceğe çevirip gösterdiler. Ahirette cennet gibi bir hayat varken onu da elinden aldılar. Bütün dertlere deva olan bir Rabbi varken O’nunla olan bağını da kopardılar. Ateist ve Kemalist kesim bunun konuşulmasını istemiyor. Varsa yoksa kaldığı yurt üzerinden İslami değerlere saldırılıyor. Çünkü ellerine fırsat geçmiş. Madem bu yurtlara karşısınız hadi bakalım, her ile siz bir yurt, bir ev açın da buralarda kalmak istemeyen öğrenciler size gelsinler. Var mı sizde böyle bir insanlık? Buyurun, araştırın bakalım cemaat yurtlarında mı yoksa ateist yurtlarında mı daha çok intihar olayları oluyor? Hangisinde fuhuş, alkol, kumar, kavga ve intihar fazlaysa onları kapatalım. Tabi ki buna sesiniz çıkmaz! Çünkü ne olduğunu gayet iyi biliyorsunuz.

  Sorunu çözmek istiyorsanız önce doğru bir teşhis koyun. Acıdan acı üretmeyin. Acıyı paylaşıp azaltın. Çözüm bulup ortaya koyun. Olmuşa ile ölmüşe çare yok, ama elinizden bir şey geliyorsa olmamışa ile ölmemişe çareler ortaya koyun. Yoksa sokak köpekleri gibi ortalığa havlayıp durmayın.

   

  Zülfü Tan
  Zülfü Tan
  KÖŞE YAZARI
  BİYOGRAFİ