6

Bir yere giderken ya da bir piknik yaparken insan bir hazırlık içine girer. Tuzu unutma, pet bardakları kesin unutma Ali’ye söyle gelirken Veli’yle Mehmet’i de alsın. Belki de orda odun bulmak zor olur biraz da köz alalım közde çay da güzel olur ha. Bu ara şeker almayı da unutmayalım. Muhabbetler bu minvalde devam eder.

Küçücük bir etkinlikte her şeyin hesabını yapan insan ebedi kalacağı bir yerin hesabını neden yapmaz ya da yapmak mı istemez? Her şeyin gramını hesaplayan insan, sadece somut olanı mı hesaplıyor? Acaba soyut evreye geçemiyor mu? Bir ev alırken yirmi yıl sonrasının çıkarımını yapan biri, soyut işlem yapar diye düşünenlerdenim.

Ay tutulması, güneş tutulmasının hangi saatlerde gerçekleşebileceğini düşünen insandan başkası değildir. Bu kadar akıl ve zekâya sahip bir varlık uzayda yaşamın olduğunu hesaplıyor da ahiret yurdunu mu hesaplayamıyor, ilginç değil mi? Demek ki bazı insanlar çok meraklıdır diyeceğim fakat yine de taşlar oturmuyor. Neden uzaydan daha güzel olan cennet bahçelerini, Kevser ırmağını, köşkleri merak etmiyor ya da bu anlamda adımlar atmıyor da bu tür yerleri merak ediyor ya da bu yönde adımlar atıyor.

Bunların hepsini düşündüğümüzde bütün güzellikler için her şeyi en ince düşünüp ciddi bir hazırlık yapıp ciddi bir programımızın olması lazım. Demek ki bazı insanlar aya da çıksa uzaya da gitse depremi ön görse ay tutulması güneş tutulmasını da hesaplasa hesaplayacağı şeyler bir yere kadardır. Belki Allah sana suyun kaldırma kuvvetini keşfetmeyi nasip etmemiş, belki elma kafana düşmemiş, belki de uzaya gitmeyi nasip etmemiş fakat sana namazı, orucu nasip etmiş. Bu bütün her şeyden daha güzel değil mi?

Belki çok güzel bir eş nasip etmemiş fakat kalbi çok güzel olan bir eş nasip etmiş. Belki çok iyi üniversiteyi kazanan bir evlat nasip etmemiş saygı da kusur etmeyen ahlaklı çocuk ya da çocuklar nasip etmiş. Çok mal vermemiş helal ve temizinden az vermiştir. Demek ki çok akıllı ya da zekâlı olmakla insan üstün olmuyor. Çok parayla, çok okumayla insan üstün bir varlık olmuyor. Karun mu Hz. Musa mı Hz. İbrahim mi Firavun mu?

“ Bizim, kendilerinden önce nice nesilleri helak ettiğimizi görmediler mi? Yeryüzünde size vermediğimiz imkân (ve yer)leri onlara verdik ve (ihtiyaç anında) üzerlerine semadan bol bol yağmur gönderdik, (evlerinin) alt tarafından akan ırmaklar yaptık. Fakat (âsî oldular da) günahları yüzünden biz de onları (azapla) helak ettik ve onların peşlerinden başka bir nesil meydana getirdik.”

Sadece aya uzaya giderek insan üstün bir varlık olmuyor. Üstünlük Allah katındadır, en büyük kazanç Allah’ın rızasını kazanmaktır. Bu güzel yolculukta tuzu şekeri unutmayalım.

Selam ve dua ile…

 

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *