İmsak: Güneş:
4 °C
asd

ÇOCUKLARIMIZI ÖLDÜRÜNCE Mİ BELEDİYE BAŞIBOŞ KÖPEKELRE MÜDAHALE EDECEK?

 • SADULLAH AYDIN
 • 2019-07-01 17:03:29
 • 500 Görüntülenme

 • Batman halkını rahatsız eden, tedirgin olmasına yol açan sorunlardan biri de son aylarda sayıları gittikçe artan başıboş köpekler… Başıboş köpekler artık şehrin dokunulmaz sakinlerinden olmaya başladılar. Çarşı pazarda, mahalle aralarında, her yerde karşımıza çıkıyorlar. Çoğu yerde topluca geziyorlar.

  Şahsen bırakın çocukları ben bile sabah erken saatlerde veya akşam geç saatlerde bir yere yayan gidince tedirgin oluyorum. Çünkü her an birkaç köpek karşıma çıkabiliyor. Belediye birçok soruna olduğu gibi bu soruna da ilgisiz yaklaşıyor. Hatta başıboş köpekleri hayvan hakları söylemiyle sahiplenmediği kalmış.

  Başıboş köpeklerin şehir merkezinde ne işi var? Köpeklere eziyet edilsin demiyorum. Uyuz köpeğe bile eziyeti yasaklayan, hayvanlara merhameti emreden bir dinin mensubuyuz. Sokak köpekleri için bir toplanma merkezi kurulabilir. Orada onlara gereken bakım ve beslenme imkânları sağlanabilir. Ama şehir merkezinde sokak köpeğinin varlığı tehlikedir. Hem insanlar hem de hayvanlar için.

  Sokak köpekleri birçok mikrop ve bakteriye ev sahipliği yapıyor. Bu köpeklerin varlığı sağlık için bir tehdit. Can ve mal güvenliği için de bir tehdit. Açlık sokak köpeklerinin en önemli sorunu… Ve aç kalan köpeklerin neler yapabildiğini her gün haberlerde görüyoruz. Sadece hayvanlara saldırmıyorlar. İnsanlara da saldırıyorlar.

  Geçen gün TOKİ’de yaşanan olay herkesin malumu. Aç köpekler bir vatandaşın kümesine saldırdılar. İçlerinde kuzuların da bulunduğu onlarca hayvanı telef ettiler. Hayvanları telef olan vatandaş söz konusu köpeklerin insanlara da saldırdıklarına şahit olduğunu söyledi.

  Evet, yarın bu başıboş köpekler yaşlı bir vatandaşa veya küçük bir çocuğa saldırırsa, Allah korusun ölümlerine neden olursa kim ne diyecek? Belediye o zaman bu halka nasıl hesap verecek? Neden önlem almadığını nasıl açıklayacak?

  Batman Belediyesi başıboş köpekler konusunda hemen harekete geçmeli. Şehir merkezinde her geçen gün sayıları hızla artan bu köpekler konusunda önlem almalı. Projeler üretmeli. Bu köpekler büyük bir felakete, bir insanımızın ölümüne yol açmadan ne gerekiyorsa yapmalı. Başıboş köpeklerin yol açtığı ve açacağı sıkıntıların vebali tedbir almayan belediyenin boynunda olacaktır.