6

Ahlak üzerine izahlarda bulunan E. Kant, “evrensel ahlakı” benimsemiş, bunu insanın bir ödevi olarak öne çıkarmış, özellikle vurgulamıştır. ‘’Bir Yahudi suya düşüp boğuluyorsa hangi inançtan olması çok önemli değildir, bize düşen yüzme biliyorsak onu oradan çıkarmaktır.” Bu bizim ahlaki ödevimizdir, insan olmanın gereğidir.

Allah, insanı diğer varlıklardan üstün kılıp en güzel şekilde yaratmışsa insana değer vermek insani bir vazifedir. Arı arılığını, hayvan hayvanlığını, insan da insanlığını yapmalıdır. İnsan insanlığını yapmayıp vahşi bir hayvan gibi davranıyorsa demek ki o insanlıktan çıkmıştır. Kulakları var duymuyorsa, gözleri var görmüyorsa, yani duymak ve görmek istemiyorsa o hayvandan daha aşağı bir varlık haline gelmiştir.

Güç ekseninde daha çabuk yorum yapıp mazlumu daha çabuk terör olarak yorumlayabiliyorsa bu insan ya da bu insan tiplemeleri insan olmaktan çıkmıştır. Hayatı sadece hazdan ibaret görüp başkasına acı çektirmeyi haz sayıyorsa aşağılık bir varlık haline dönüşmüştür. Mahalli bir dille insan olmaktan çıkmıştır.

Yeryüzünün halifesi olan insan kendi değerini bilmeyip çizgiyi ya da haddi aşmışsa kendine yazık etmiştir. İnsana insan gibi davranmak yakışmaz mı? Geçici bir dünyada bu kadar vahşet, bu kadar vahşeti insandan başkası yapmış olabilir mi? Hiç şahit oldunuz mu? Bu kadar kurumlar, kuruluşlar nerede? Hani demokrasi, hani özgürlük, hani eşitlik, hani adalet?

O kadar çok insanlıktan uzağız ki artık ırkçılık her yerde. Siyasette, ekonomide, sporda kafanı nereye çeviriyorsan tam da orada. Kahvede, mahallede, belediyede, mecliste… Maç seyrediyorsun, hakem kırmızı kart vermesi gereken yerde vermiyor, penaltı vermemesi gereken yerde penaltı veriyor; her alanda bir tuhaf olmaya başladık. Artık insanlığımızdan utanmaya başladık.

Gazze’de binlerce çocuğun ölüm şekline bakıyorsun, ciğerin parçalanıyor, kimseden ses yok. Bir hayvan ölse dünyayı ayağı kaldıranlar ortada hiç yok. Çocuk esirgeme kurumu sanatçılarımız, aydınlarımız kayıp, bulamıyoruz. “Babamın oğlu da olsa ben hakkı söylerim kardeşim.” Bu sözleri sarf edenler saklambaç mı oynuyor, haydi çıkın ortaya, neredesiniz?

Göktaş Hocanın söylemiyle siz sıfırsınız, siz bir hiçsiniz… Gerçekten çok haklı hocamız. Sizin bir değeriniz yoksa siz insanlara ve insanlığa değer vermiyorsanız demek ki siz sıfırsınız, bir hiçsiniz. Siz kendinizi sıfırlayarak kurtulmuyorsunuz, bütün yaptıklarınızın hesabını Allah’a vereceksiniz. Bütün kötülüklerinizin delillerini yok ederek kurtulamayacaksınız. Bütün yaptıklarınız size kalmayacak, bütün organlarınız aleyhinizde şahitlik yapacak, küçücük çocukların, yaşlıların, kadınların bedenlerini bir defa yaktınız, sizinkisi Arap petrolleri gibi hep yanacak. Bundan çok emin olabilirsiniz.

Size yardım eden, size insanlık yapanlara sizler neler yaptınız. Siz kör taklidi yapsanız da, siz sağır taklidi yapsanız da âlemlerin Rabbi hem görüyor hem işitiyor. Siz ne yaparsanız yapın biz hep ödevimizi yapacağız.

Selam ve dua ile…

 

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *