Öğle: İkindi:
4 °C
asd
Advert

HASATTAN 470 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLECEK

HASATTAN 470 MİLYON LİRA GELİR ELDE EDİLECEK

Batman genelinde birkaç gündür başlayan mısır hasadının devam ettiğini belirten Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, bu sene mısırdan 470 milyon TL gelir elde edileceğini söyledi.

Batman’ın tarımda iyi bir noktada olduğunu ifade eden Aydın, kent genelinde yaklaşık bir buçuk milyon dönüm civarında tarım arazisinin olduğunu aktardı.

Mısır hasadına ilişkin bilgiler veren Aydın, “Mısır geçen sene yaklaşık olarak 59 bin dünüm üzerinde ekildi. Bu sene ise 55 bin dönüm üzerinde dane ekimi oldu. Dane mısır çiftçilerin rağbet ettiği bir ürün. Çünkü dönümünde ortalama bir buçuk ton gibi bir verimi var.” dedi.

Mısırdan bu sene yaklaşık 83 bin ton rekolte beklediklerini dile getiren Aydın, “Toprak Mahsulleri Ofisi bu sene dane mısırın kilosunu 5 lira 70 kuruştan açıkladı. Batman için yaklaşık olarak 83 bin ton civarında dane mısır rekoltesi bekliyoruz. İl geneline ekonomik katkısı ise 470 milyon TL’dir. Tabi büyük bir rakam ve Batman çiftçilerine hayırlı olsun. Mısır hasadımız yaklaşık 3-4 gündür başlamış ve 10 daha devam edeceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.  HABER MERKEZİ