Öğle: İkindi:
4 °C
asd
Advert

KUR’AN’LARI İMHA KONUSUNDA ART NİYET YOK

KUR’AN’LARI İMHA KONUSUNDA ART NİYET YOK

Batman Çayına çuval içinde atılan Kur’an-ı Kerimlerin art niyetle atıldıklarına inanmadıklarını belirten HÜDA PAR ve Saadet Partisi İl Başkanları, Müftü Erhan’ı ziyaret ederek Kur’an-ı Kerimlerin usule uygun, hürmette kusur edilmeden imha edilmeleri hususunda halkın bilinçlendirilmelerini istediler.

Son zamanlarda eski ve yıpranmış Kur’an-ı Kerimlerin usule uygun olmayan bir şekilde, özen gösterilmeden imha edilmeleri halkın tepkisini çekerken konuyu gündemlerine alan HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin ve Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Yıldız, İl Müftüsü Turgut ERHAN’ı ziyaret ederek halkın bu konuda bilinçlendirilmesini istediler. Yapılan şeyin art niyetten kaynaklanmadığına inandıklarını vurgulayan siyasiler, Kur’an’lar imha edilirken yanlış usuller kullanıldığını belirttiler.

Ziyaret sonrası konuşan HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, “Batman’da dini kitapların ve yıpranmış Kur'an-ı Kerimlerin belki imha etme niyetiyle, Batman Çayına atılması olayı halkımızın gündeminde. Bu hususla ilgili tahminimiz,  bu olayı birilerini kendi iradeleri ile yaptıklarıdır. Haberi duyar duymaz araştırdık ve neticede de öyle çıktı. Batman İl Müftülüğünün eliyle yapılmış veya onların talimatıyla yapılmış bir olay değildir. Bunun böyle olmadığını zaten tahmin etmiştik.” Dedi.

Daha önce de yanlış usuller kullanıldığını belirten Şahin, “Birileri mukaddesatımıza düşmanlık niyetiyle de yapmamıştır. Bu konuda daha önceden de benzer olaylarla karşılaştık. Yanlış usuller kullanılmış. Art niyetli bir teşebbüsün olmadığına inanıyoruz. Müftülüğümüz bu konuda çok duyarlı. Bununla birlikte il müftülüğümüzü ziyaret ettik. Bu hususu gündemimize aldık. Kendileri de izahatlarda bulundular. Vardığımız nokta yanlış usullerin kullanılmasıdır. İnşallah bu konuda vatandaşlarımız daha dikkatli olur.” İfadelerini kullandı.

Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Yıldız da ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “Yanlış usuller kullanılmış. Kur'an-ı Kerim bizim kırmızıçizgimizdir. Bu kaynakların ehil olmayan kişiler tarafından yakılması veya imha edilmesi yanlıştır. İnşallah bu olaylar bir daha yaşanmaz.” İfadelerini kullandı.

Yapılan ziyaretten dolayı memnuniyet duyduğunu belirten İl Müftüsü Turgut ERHAN bu konuda hassas olduklarını söyledi. Müftü Erhan, “Cami ve mescitlerimizin kitaplıklarının gözden geçirilmesi, aşırı derecede yıpranmış dağılmış olan ciltlenmesi mümkün olmayan Mushaf-ı Şeriflerin veya başkanlığımızın yayını olmayan Mushaf-ı şeriflerin kaldırılması ilçe müftülüklerimizde ve müftülüğümüz personelleri ile zaman zaman yapmış olduğumuz toplantılarda sık sık hatırlatmış olduğumuz hususlardır. Bu çerçeve içerisinde yapmış olduğumuz toplantılarda da arkadaşlarımıza, yıpranmış olan dini kitaplarımızın geri dönüşüme kazandırılması hususunu sürekli hatırlatıyoruz. Görevlilerimiz de geri dönüşüme gidilecek ve okunamaz durumda olan kitapları müftülüğümüze getiriyorlar. Biz de müftülüğümüz nezaretinde geri dönüşümlere gönderiyoruz. Bu konuda müftülüğümüz ve din görevlilerimiz azami hassasiyet gösteriyorlar.” Dedi.

Kur’an’ın usulsüz şekilde imha edilme şeklinin kendi bilgileri dışında olduğunu vurgulayan Müftü Erhan, “Vatandaşlarımız evlerinde okunamaz durumda olan yırtık ve eski kitapları veya okumadıkları kitapları camilerimize getirmeye devam ediyorlar. Bizim de onları zaman zaman toplayıp geri dönüşüme gönderme imkânımız oluyor. Fakat evinde yıpranmış olan veya okumadıkları kitapları ya yakarak ya da farklı şekillerde imha yoluna gidiyorlar. Biz de bu imha edilme şekillerine şiddetle karşıyız. Neticede imha edilen kitapların arasında kutsalımız olan Kur'an-ı Kerim'in olması, bunların sayfalarının dağılmış olması, bir Müslüman olarak hiç kimsenin kabul etmesi asla mümkün olmayan bir durumdur. Bizler bu kitapları camilerden toplayıp geri dönüşüme götürme konusunda telkinlerimizi sürdürdük, sürdüreceğiz, ancak basına yansıyan hususlar bizim içimizi yaralayan konulardır.” İfadelerini kullandı. AHMET KÖLGE