Öğle: İkindi:
4 °C
asd
Advert

BATMAN’DAN AVRUPAYA GiDEN LEZZET

BATMAN’DAN AVRUPAYA GiDEN LEZZET

İlimizin tarlalarında yetiştirilip Almanya, Hollanda ve İsviçre gibi Avrupa ülkelerine gönderilen domates, biber, patlıcan gibi kurutmalık ürünler yöresel ürünlerimizin lezzetlerini ülke dışına kadar taşıyor.

Tarlada yetiştirilen yerli kurutmalık ürünleri ambalajlayıp Avrupa’ya gönderdiklerini belirten üretici Kenan Kalkan, “Bizim bir hedefimiz vardı. Hedefimiz ürünlerimizi ihraç etmekti. Bunu yapabilecek bir kapasitedeyiz. Şuanda kızartmalık domates, biber, patlıcan kuru olmak üzere kışlık ürünler harmanlıyoruz. 90’a yakın barkotlu ürünümüz var. Kurutmalık ürünlerimiz, laboratuvardan geçti ve gerekli incelemelerden sonra onaylandı.  Almanya, Hollanda ve İsviçre’ye ürünlerimizi gönderiyoruz. Amacımız ürünlerimizi bütün dünyaya ihraç etmek. “ dedi.

Hem istihdam hem de yöresel lezzetleri dünyaya taşıma konusunda önemli bir işlev gördüklerini söyleyen Kalkan, “Ürünlerimiz ambalajlı. Halkımız ambalajlı ürünleri daha pahalı zannettikleri için ambalajsız ürünlere yöneliyorlar. Ambalajı olmayan ürünlerde hijyen söz konusu değildir. Önceliğimiz; hijyen, temizlik ve milletimize faydalı olmak. Olmayacak iş değil. Bize yapılacak olan destekler sayesinde çok iyi yerlere gelebiliriz. Devletin bize imkân sağlamasını istiyoruz.  Bize organizede yer verilmesini bekliyoruz. Batman’da gıda sektörüne destek bekliyoruz. Olanaklarımız çok kısıtlı.” Dedi.” AHMET KÖLGE