25

                Bütün şehirlerimizin varoşları dediğimiz “öteki”leri vardır. Bu yerler genelde şehrin ilk yerleşim yerleridir ve ilk yerleşim zamanında geçerli olan kurallar genelde şehirlerin büyümesi ve gelişmesiyle de değişmez.

                Bir de şehirlerin hangi yönlere doğru büyüdükleri hususu da önemlidir. Geçerli olan kural şehirlerin çevre illerle olan bağlantılar ve imar durumlarıdır. Buna şehrin çevresinde arazileri olan etkinlerin etkileri de dahildir.

                Bugün sokaktaki rastgele bir vatandaşa sorduğunuzda Batman’ın yerleşim yerinin yanlış olduğunu, Batman’nın Batıraman civarında kurulması gerektiğini size söyler. Ama ne yazık ki, herkesin bildiğini etkili ve yetkililer yerleşim yerlerine karar verirken unutmaktadırlar. Ya da unutmaları gerekiyor.

                Aynı şekilde Batman Üniversitesi’nin kurulduğu yerinde yanlış olduğunu cümle alem bilmektedir. Ama kuruluş aşamasında kimse ne halkı ne de bilimi dinledi. Bunun cezasını da hep birlikte çekmeye devam ediyoruz.

                Şehrin öteki tarafından bahsetmiştik. Bu taraf hepinizin tahmin ettiği gibi İluh deresi kenarından başlayan ve Karşıyaka, Hürriyet, Güneykent, Yenişehir ve Kardelen (Kuyubaşı Toki ve Emekli Toki) mahallerini de içerisine almaktadır. 2006’daki sel felaketinden sonra yapılan Kuyubaşı TOKİ ve Emekli Toki bu bölgeyi canlandırmaya yetmedi. Aynı zamanda Üniversite yolu da bu bölgeyi cazip hale getiremedi. En azından şu anda böyle. Oysa bu bölge hem hava kalitesi hem de zemin bakımından çok daha kaliteli. Ne var ki, adı bir kere varoşa çıkmış. Üniversite yolu kenarındaki yapılaşma günden güne artmakta ve yeni bir şehir kurulmaktadır. Bu yerleşim yerlerinin bu bölgeyi “öteki” olmaktan çıkarmasını temennimizdir.

                Peki neden böyle. Tahmin edersiniz ki, şehrin varlıklı  kesimi şu anda en çok şehrin Kuzey kısmında oturmaktadır. Varlıklı kesimin Belediyeden ve diğer kurumlardan beklentileri herhalde daha etkili oluyor ve çevrelerin şehirleşme katsayıları giderek yükseliyor. Varoşlar ise genelde oy deposu olmakla beraber hizmete gelince en alt sıralarda yer almaktadır.

                İsterseniz Karşıyaka köprüsünden başlayarak Üniversiteye doğru bir yol alalım. Bir türlü bitmeyen kamulaştırma ve geciken İluh deresinin ıslahı bu bölgeyi olumsuz etkilemektedir. Bu yolda 50 metrelik düz yol bulmanız imkansız gibi. Ya çukur ya da tümseklerle dolu yolda gitmek zorundasınız. Doğalgaz tesisatının döşenmesinden sonra yollar yamalarla düzeltilmeye çalışıldı, ama her yama beraberinde tümsek ya da çukuru meydana getirdi. Arabanızla bu yoldan gidip geliyorsanız Allah size sabır versin. Bu şehrin en ucra köyündeki yollar bile bu yoldan daha iyi. Ayıp olarak bütün şehire yeter de artar bile. Yerinden çıkan logar kapakları, hiçbir anlamı kalmamış tümsekler, su kaçakları nedeniyle kazılmış bölümler, esnafın kaldırıma bıraktığı eşyalar, düzensiz kaldırımlar vesaire.

                Hele demiryolu geçidinin olduğu yere geldiğinizde kendinizi Hindistan’da sanırsınız. Trafik keşmekeşliği, marketleri önünde biriken ve yanlış park eden araçlar, manav esnafının döktüğü sular, otobüs duraklarına sorumsuzca park edilen araçlar. Ve en büyük sorun da bu bölgede hiçbir gün trafik polisi adına hiçbir kimseye rastlamazsınız. Adeta kaderine terk edilmiş bir bölge.

                Birkaç ay önce İmam Hatip Lisesi kavşağına bir kavşak yapıldı. Trafiği biraz da olsa düzenledi. Ama bu da yeterli değil. Şehri diğer kısımlarındaki ışıl ışıl kavşakları görünce kendisini ikinci sınıf vatandaş düzeyinde görmemesi elde değil. Şehrin içindeki rengarenk lambalar mı dediniz? Bu cadde de normal lambalar bile düzenli yanmıyor.

                Zübeyde Hanım Caddesi geniş bir cadde olduğu halde bulvar şeklinde olmadığından trafik rastgele akmaktadır. Yol çizgisi kültürü bu bölgede hak getire. Otobüs durakları düzensiz. Hiçbir yer işareti yok.

                Üniversite yoluna geldiğimizde ise bizi büyük, ama bakımsız bir kavşak karşılar. Sağ tarafta kısmen güzel görüntü veren Süleyman Nazif Parkı yapılması iyi olmuş Ancak caddenin karşı tarafında kaldırım bile yok. İnsanlar yol ortasında yürümek zorunda kalmaktadırlar. Acaba buranın ıslahı için illaki bir kazanın olması mı gerekir. Yeni yerleşim yerleri yapıldı, lakin yollar henüz şosedir ve bağlantı yolları çok kötüdür. Bu alanda park için ayrılan bölümler de toprak ve moloz yığınlarıyla doludur. Şehrin her tarafını parklarla donatan Belediyemiz burayı ne zaman görecek merak ediyorum. Yoksa görmek için bakmıyorlar mı?

Belediye otobüsleri ile ulaşım tam bir işkence. Kalabalık ve zamanında gelmeyen otobüsler. Şehir içi dolmuşlar Kuyubaşı TOKİ’nin içinde geçtikleri ve çevre yolunda gittikleri için maalesef pek bir ihtiyacı karşılamamaktadırlar.

Yazımızın uzadığının farkındayım, lakin bu sorunları görüp dile getirmek zorundayız. Ve mahalle sakinlerinin ortak düşüncesi. Daha ne kadar ikinci sınıf vatandaş muamelesi göreceğiz. Bu bölgeye yakın yapılacak olan 500 Yataklı Devlet Hastanesin bu bölgenin makus talihini değiştirir mi hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *