374

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında geçtiğimiz Perşembe günü Batman’a geldi ve Pazar günü komşu ilimiz Diyarbakır’a geçti.

Daha önce Batman’a Diyanet İşleri Başkanları gelmiş ve günübirlik ziyaretlerini gerçekleştirip gitmişlerdi. Bu seviyede 3-4 gün süren ilk ziyaret olması açısından önemli bir ziyaretti. Tabi burada önemli olan Batman olarak bu ziyaretten ne kadar faydalandığımız konusudur. Bu ziyaretin önemli ve müsbet yansımalarının olmasını temenni ediyorum.

Öncelikle Erbaş’ın ziyareti, geldiği gün muhtemelen kalması planlanan Kristal Park’ta çıkan feci yangınla şansız bir şekilde başladı.

Başkan Erbaş’a Batman ziyaretinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı da eşlik etti. İlk olarak bütün resmi ziyaretlerde olduğu gibi Valiliği ziyaret eden Erbaş, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra ziyaretiyle ilgili olarak, Batman’ın bölgenin en güzel, manevi kalkınmada diğer şehirlere büyük örneklik teşvik ettiğini söyledi.

Başkan Erbaş, Batman’da kaldığı süre içerisinde; Valilik, bölgenin en büyük kütüphanesi olan Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, İslami İlimler Fakültesi, Üniversite Camii ve yapımı devam eden Necat Nasıroğlu Esentepe Camii ve Külliyesi’nde incelemelerde bulundu.

Toplantı olarak, imamlar, vaizler ve müezzinlerden oluşan din görevlileriyle bir toplantı gerçekleştiren Erbaş, STK temsilcileri ve kanaat önderleri ile de bir araya geldi. Bu toplantıların faydalı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum. Bu toplantıya kimlerin hangi kıstasla çağrıldığı ile ilgili bilgi sahibi değiliz. Lakin kimlerin çağrılmadığını biliyoruz. Bu gibi önemli toplantılar düzenlenirken, özellikle dini yaşam konusunda medreseler başta olmak üzere, toplumun gerçek önderleri olan alimlerimizin çağrılmaması bir handikaptır. Erbaş, Batman’da bulunduğu süre içerisinde, toplumumuzun kilit taşları olan medreseler ve alimlerimiz ile neden bir araya gelmedi? Mesela Arabkend camii ve medresesi, Hiznevi Camii ve medresesi ile İTTİHADUL ULEMA medreselerini ziyaret etmesi gerekmez miydi? Mezkur toplantıya her yıl milyonları topladığı Mevlid-i Nebi etkinlikleriyle tanıdığımız Peygamber Sevdalıları neden çağrılmadı? STK ve kanaat önderleri toplantısı yapılırken ne kıstas alındı doğrusu merak ediyorum?

Başkan Erbaş, Site Camii olarak bilinen Korkut Özal Camii’nde Diyanet TV’den canlı yayınlanan "Berat Gecesi: Af ve Mağfiret Gecesi" başlıklı hutbe irad etti ve ardından Cuma namazını kıldırdı.

Cumartesi günü akşam Mehmet Emin Terece Camii’nde gerçekleştirilen ve Diyanet TV ve TRT 1’den yayınlanan Berat Kandili Programı'na katılarak üç ayların önemine değinen bir konuşma yaptı.

Programda; Kur’an-ı Kerim ve Mevlit-i Şerif okundu, Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi Korosu ilahiler seslendirdi. Mevlid programına Vali Hulusi Şahin, Milletvekili Ziver Özdemir ve vatandaşlar katıldı.

Batman’da yapılan ve TRT1 ile Diyanet TV’den yayınlanan böyle önemli bir programda bölgenin hassasiyetleri nedense gözetilmedi. İstanbul ve Diyanet merkezinden getirilen hocalar ve tasavvuf ekibi rol aldı. Sadece Batman’dan cami imamı Havzullah Kavak hocanın Kur’an tilaveti ile Müftü Erhan’ın kısa bir duası vardı. Lakin böyle bir gece ve programın Batman’da yapılmasına rağmen Türkçe Mevlid yanında bir beyit bile olsa Kürtçe mevlit okunmadı. Okunan ilahi ve kasidelerin yanında nedense bir tane bile Kürtçe ilahi ve kaside yer almadı. Bunu ne il yöneticileri, ne de siyasiler hatırlatma gereği duymadı. Oysa eski DİB Mehmet Görmez Hoca, Batman’da 2013 yılında il müftülüğünün düzenlediği Mevlid-i Nebi’ye katılmış ve konuşmasında Kürtçe mevlidden bir beyit okumuştu. Halkımızın dine verdiği değeri aktardığı mevlid ve kasidelere neden önem verilmedi? Oysa aynı saate TRT Kürdi’de Silvan’dan Kürtçe mevlid yayını yapıldı.

Eksikliklere rağmen yapılan ziyareti önemsiyor ve hayırlı yansımalarını olmasını diliyorum.

Selam ve dua ile…

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *