Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İmsak: Güneş:
4 °C

İŞTEN ÇIKARMALAR NE ANLAMA GELİYOR?

 • VEYSİ DEMİR
 • 2020-01-22 17:03:42
 • 403 Görüntülenme

 • Batman Belediyesi’nden yılsonu itibariyle işten çıkarılan personel konusu Batman’da gündemdeki yerini koruyor.  İşten çıkartılan sözleşmeli personelin 2017 yılında başlayan 36 kişi, 2018 yılında başlayan 30 kişi ve 2019 yılında başlayan 1 kişi olmak üzere toplamda 67 kişi olan bu personel mühendis, mimar, peyzaj mimarı, şehir plancısı, sosyolog, psikolog, eğitmen, diyetisyen, ekonomist, biyolog, veteriner hekim ve teknikerlerden oluşuyor.

   Belediyenin, işten çıkarılanların Batman Belediyesi’nin içinde bulunduğu mali sorunların gerekçe gösterilerek 67 personelin sözleşmesini yenilememe kararı aldığı ancak diğer taraftan 1 Nisan 2019 tarihinden bugüne 11 sözleşmeli personel ve 2020 yılının ilk haftası 1 sözleşmeli personel olmak üzere toplamda 12 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirdiği belirtiliyor. Bununla birlikte 2016 yılı ve öncesinde sözleşmeleri devam eden 12 personelin de dâhil olduğu toplamda 24 kişinin sözleşmesi meclis kararıyla onaylandığı ve sözleşmeli memur olarak görevlerine devam ettikleri ifade ediliyor.

  Kamuoyundan gelen tepkiler ve işten çıkarılanların konuyu mahkemeye götürmeye hazırlandıkları bilgisi üzerine Batman Belediyesi Başkanlığı önce yazılı açıklama ile kendilerini savunmaya çalıştı.

   Sonuç alamayınca ve mahkemeden işten çıkarılanların lehine karar çıkma endişesiyle bu defa basın toplantısı yaptılar ve işten çıkardıkları personele teklifte bulundular. Belediye yönetimi yaptığı açıklamada, kusura bakmasınlar tamamen “laf salatası” yapıyorlar. Bıraksınlar bu işi de, mağduriyetleri gidersinler. Sadece belli dönemde işe alınan personeli “ekonomik durum” nedeniyle işten çıkardık şeklinde kılıf uyduramazlar. Geçin bu işleri. Halk artık bu numaraları yutmuyor. Kaldı ki, Eylül-Kasım aylarında belediye bütçesi 18 Milyon kâr gösteriyor.

  Buna karşın işten çıkarılanlar, bu teklifin oyun olduğunu ve “kazanılmış haklardan” taviz verdikleri takdirde hem maaş hem de özlük haklarından olacaklarını ve kısa süre sonra tekrardan çıkış yapılacağını ve belediye yönetiminin mahkemeyi engellemek için bu yola başvurduğunu ifade ediyorlar.

  Belediye yönetimleri nedense başa geldiklerinde hep işçi kıyımına gitmeyi adet haline getiriyorlar. Seçim sürecinde bu yola başvurmayacaklarını deklare eden, halkın ve çalışanların oylarına talip olan parti ve adaylar, seçimi kazanınca; verdikleri sözü tutmayıp kendi yandaşlarına yer açmak amacıyla işçi kıyımına gidiyorlar. Sonra da “biz emek dostuyuz” biz “işçi dostuyuz” diye laf cambazlığına devam ediyorlar.

  2 bin 200 kişinin çalıştığı Batman Belediyesi'nde sadece kayyum döneminde işe alınan 67 sözleşmeli memurun işten çıkarılmasının siyasi bir tavır olduğu gün gibi aşikâr. Bunu dile getirmek malumun ilamından başka bir şey değildir.

  Bu durum yerel seçimlerden sonra özellikle büyük şehir belediyelerinde sıklıkla yaşandı ve on binlerce kişi işsiz bırakılarak, aileleri ile birlikte açlığa mahkûm edildi. Bu hangi vicdana sığar? Bu nasıl bir siyasettir anlamak mümkün değil? İnsanları ekmekleriyle terbiye etmeye çalışmak, onları maaş silahı ile vurmaya ve onları işsizler orduna katmaya kimin ne hakkı var?

  Şimdi bu personel kayyum döneminde işe alınmışlar diye çıkarılmaları mı gerekir? Yarın kayyum tekrardan gelirse sizin işe aldıklarınızı çıkardığında konuşma hakkınız olmayacak.