İmsak: Güneş:
4 °C
asd

TÜM CAMİLERDE KERBELA KONULU HUTBE OKUNDU

TÜM CAMİLERDE KERBELA KONULU HUTBE OKUNDU

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu hafta "Muharrem Ayı ve Kerbelâ" konulu hutbe verdi. Hutbe Batman’daki tüm camilerde de okundu.

Türkiye genelinde tüm camilerde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından irad edilen hutbede, "Bizler, Kerbelâ hadisesinin hüznünü yaşarken, aynı acıların bir daha yaşanmaması için Kerbelâ’yı ibret nazarıyla okumaya ve ondan dersler çıkarmaya mecburuz." denildi.

Cuma hutbesinde, şu ifadelere yer verildi:  Aziz Müminler! Muharrem, aynı zamanda Kerbelâ’nın hüzünlü hatırasıdır… Çöllerde bir yudum suyun özlemidir... Ehl-i beyt aşkıyla dolu gönüllerin, "Âh Hüseynim" diyerek sızladığı bir hasret mevsimidir... Seyyidü’ş-şühedâ Hazreti Hüseyin Efendimiz ve beraberindekilerin acımasızca şehit edildiği vaktin gözyaşlarıdır. O Hazreti Hüseyin ki, Resûlüllah (Sallallahu Aleyhi Vesellem)’in sevgili torunu, ehl-i beytidir. Hazreti Aliyyü’l-Murtaza’nın, Hazreti Fatımatu’z-Zehra’nın ciğer paresidir. Rahmet Peygamberinin "Dünyadaki çiçeğim, reyhanım" diyerek bağrına bastığı, cennet gençlerinin efendisi olarak taltif ettiği yiğittir. O Hazreti Hüseyin ki Allah yolunda yüce bir ahlakın ve çağları aşan onurlu bir duruşun mümtaz temsilcisidir.”

Hutbede, “Kerbelâ, mezhebi, meşrebi ve düşüncesi ne olursa olsun bütün ümmetin ortak acısıdır. Allah’a ve Resûlüne iman eden, ehl-i beyte muhabbet besleyen her Müslümanın yürek sancısıdır. Neredeyse her evinde bir Hasan, bir Hüseyin, bir Ali, bir Fatıma bulunan ve gönlü evlâd-ı Resûl aşkıyla yanıp tutuşan aziz milletimizin ehl-i beyt muhabbeti asırlar geçtikçe daha da artmaktadır. Milletimiz bu sevgiyi yüreklerinin ta derinliklerinde hissetmeye devam etmektedir.” İfadeleri kullanıldı. HABER MERKEZİ