İmsak: Güneş:
4 °C
asd

İCRA YOLUYLA ÇOCUK TESLİMİ UYGULAMASI SONA ERDİ

İCRA YOLUYLA ÇOCUK TESLİMİ UYGULAMASI SONA ERDİ

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle boşanan eşler, çocuklarını görebilmek için icra dairelerine değil uzmanların görev yaptığı "Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri “ne başvuracak.

"ADLİ DESTEK VE MAĞDUR HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ BATMAN’DA DA AÇILDI

Velayet altındaki çocukların ebeveynlerine teslim işlemleriyle ilgili icra sürecine son veren yeni uygulama, ülke genelinde hızla yaygınlaştırılıyor. Teslimin yapıldığı merkez sayısı 50’ye ulaştı.  Hizmetin yılsonuna kadar ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Yeni teslim adresi Adli Destek Ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinden biri 4 gün önce ilimizde de açıldı.

İcra yolu ile çocuk teslimine son veren ilk pilot Çocuk Görüşme Merkezleri de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Uşak’ta katıldığı törenle Haziran ayı içinde hizmete açılmıştı. 

1 Ağustos tarihinde 13 il, 12 ilçede hizmete giren merkezler ile birlikte Türkiye’de 25 olan teslim merkezi sayısı, 50’ye ulaştı. Afyonkarahisar, Ardahan, Artvin, Batman, Diyarbakır, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırklareli, Muş, Nevşehir, Sakarya, Trabzon illeri ile Akhisar, Akşehir, Çorlu, Ermenek, İnegöl, Karadeniz Ereğli, Kızıltepe, Nizip, Salihli, Serik, Viranşehir ve Zile ilçelerinde çocuk teslim merkezleri hizmete açıldı.

Çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması işlemlerinin icra müdürlükleri tarafından yerine getirilmesine ilişkin uygulama yerine, bu işlemlerin Adalet Bakanlığınca kurulan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri tarafından yerine getirilmesine yönelik uygulama 4 Nisan 2022’de 11 il merkezinde başlamıştı. Nisan ayı içinde 11 ilde ve daha sonra Haziran ayında da 7 il ve 7 ilçede başlatılan pilot uygulamadan bu güne kadar 2 bin 302 çocuk ve ailesi yararlandı. HABER MERKEZİ