İmsak: Güneş:
4 °C
asd

DUALARLA UĞURLANDILAR

DUALARLA UĞURLANDILAR

Şevket Başak Camii önünde düzenlenen törende hacı adayları, yakınları tarafından sevinç gözyaşları ve dualar eşliğinde uğurlandı.

Yıllarca özlemle bekledikleri hacca gitme imkânı elde eden ve çekilen kuralarda isimleri çıkan 102 hacı adayından oluşan kafile yola çıktı.

İslam'ın şartlarından biri olan hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek olan Batmanlı hacı adayları, duygularını paylaştı.

Yıllardır özlemle hacca gidecekleri günü beklediklerini söyleyen hac adayları, "Allah, herkese o kutsal toprakların sevgisini nasip etsin" şeklinde dua ettiler.

12 senedir hacca gitmek için beklediklerini ifade eden Ruşen ve Akide Tutuş çifti, “2010 yılında kendimizi hac farizası için yazmıştık, bugün nasip oldu. Pandemiden dolayı da araya mesafe girdi. Allah’a şükürler olsun ki bugüne kavuştuk. Eşimle beraber hacca gidiyorum. Kutlar topraklara gideceğimiz için çok heyecanlıyız. Bütün ailem bizi uğurlama gelmiş. Allah gitmek isteyen herkese nasip etsin inşallah” diye konuştular.

Kutsal topraklara gitmenin heyecanı içerisinde olduğunu söyleyen Sultan Tufan, ”Yaklaşık 6 yıl önce kendimizi hacca gitmek için yazdırdık. O kutsal mekânlara gideceğimizin heyecanı içerisindeyiz. Ailem beni uğurlamak için geldi. Şimdiden Mekke, Meddine ve Ashabların yerlerini görmek için heyecanlıyım. Gönlünde olmayanların da Allah o sevgiyi nasip etsin. Allah herkese gitmeyi nasip etsin.” dedi.

 “14 YIL BU ANI BEKLEDİK”

Yıllardır bu anı beklediğini belirten Mehmet Nezir Taş, “2008 yılında kendimizi hacca yazdırmıştık. Allah Teâlâ bugün eşimle beraber gitmeyi nasip etti. Annemde gelecekti ama yaşından dolayı gelemedi. Onun için üzgünüz. 14 sene bu anı bekledik, gitmek isteyen hemen kendilerini yazsınlar. Hacca gidemeyenler en azından bir umreye gitmelerini tavsiye ediyoruz.  Çok sevinçliyiz, çok heyecanlıyız. Allah Teâlâ o kutsal topraklara gitmek isteyen herkese nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

Hac farizalarını yerine getirmek için yola çıkan kafile törenine katılan Batman İl Müftüsü Nihat Kök ise yaptığı duanın ardından açıklamada bulundu.  

“ALLAH GİTMEK İSTEYENLERE MADDİ VE MANEVİ İMKÂN VERSİN”

Kök, “Bugün bizim için çok mutlu bir gün 2 yıl aradan sonra hacılarımızı kutsal topraklara uğurluyoruz. Onun mutluluğunu ve şükrünü ifade etmeye çalışıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız grubuyla 102 hacımız bugün buradan hareket ettiler. Onları Medine’ye uğurladık. Özel acentelerde de 102 hacımız kutsal topraklara gidecekler. Yıllardır o kutsal topraklara gitme özlemi oraya vardıklarında son bulacaktır. Allah Teâlâ o kutsal topraklara gitmek isteyenlere de en kısa zamanda maddi ve manevi imkânlar versin inşallah.” dedi.

İlimiz merkez Belde Mahallesinde bulunan Şevket Başak Camii önünde düzenlenen uğurlama törenine; Valinin yanı sıra, AK Parti Batman Milletvekili Ziver ÖZDEMİR, İl Genel Meclis Başkanı Abdulvahap AKBAŞ, hacı adayları ve yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Törende kısa bir konuşma yapan İl Müftüsü Nihat KÖK, Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle  iki yıl aradan sonra hac kafilesini kutsal topraklara göndermekten büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, hacı adaylarından ülkenin dirliği, milletimizin  selameti için dua etmelerini istedi.
Daha sonra hacı adaylarına hitaben bir konuşma yapan Milletvekili ÖZDEMİR, “Hac seferine çıkan  kardeşlerim kutsal beldede yapacağınız ibadetleriniz, dualarınız kabul olsun, selametle gider gelirsiniz inşallah“ dedi.  

Hacı adayları daha sonra kendilerini kutsal topraklara uğurlamak için gelen yakınlarıyla vedalaşarak karayoluyla Diyarbakır'a doğru hareket etti. M. ŞERİF DURMAZ