İmsak: Güneş:
4 °C
asd

ARABADA PARFÜM BIRAKMAYIN

ARABADA PARFÜM BIRAKMAYIN

Batman ve diğer bölge illerinde sıcaklar şiddetini artırırken halkı uyaran uzmanlar arabalarda bırakılan parfümlerin sıcağın etkisiyle yangına yol açabileceğini belirtti.

Uzmanlar, havanın çok sıcak olduğu günlerde araç içerisinde bırakılan cam şişe içerisindeki parfüm, deodorant gibi ürünlerin büyüteç görevi yaparak güneş ışınlarını topladığını ve yangına neden olduğunu ifade ediyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mehmet Narin, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olduğu bugünlerde ev ve araç yangınlarına karşı uyardı.

Camsı eşyaların aşırı sıcak günlerde mercek görevi gördüğünü ve basınçlı şişelerin ise patlama gibi ciddi sorunları meydan getirebileceğine dikkat çeken Narin, “Doğu ve güneydoğu illerinde, özellikle Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa, Şırnak gibi yerlerde sıcakların aşırı derece artmasından kaynaklanarak, zaman zaman araçlarda ve iş yerlerinde çok ciddi yangınlar meydana gelebilmektedir. Bu yangınlarda da maalesef ki can ve mal kayıpları meydana gelmektedir. Bunların önüne geçebilmek açısından hem kendi sağlığımız hem de aracın güvenliği için basınçlı kapların bulundurulmaması gerekmektedir. Özellikle camsı kapların, örneğin camlı kolonya, parfüm şişeleri gibi eşyaları bulundurmamak lazım. Çünkü bu tür malzemeler güneşe karşı mercek görevi görmektedir. Bundan dolayı yangın ve patlamalar meydana getirebilmektedir.” dedi.

“BÖLGEMİZİN EKİM ALANI OLMASI HASEBİYLE MERCEK GÖREVİ GÖREN MALZEMELER DIŞARIYA ATILMAMALI”

Narin, “Bundan dolayı vatandaşlarımızın sıcaklara karşı çok dikkatli olması gerekmektedir. Basınçlı kapların tamamında güneşe karşı belli bir koruma düzeyi konusunda bilgiler, uyarılar içermektedir. Basınçlı şişelerin özellikle deodorant, parfüm ve soda gibi benzeri ürünleri tercih ederken merdiven altında üretilen malzemeler dikkat edilmeli. Çünkü merdiven altında üretilen malzemelerde uyarıcı bilgiler bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu tür malzemeler daha çok zarar verebilmektedir. Bölgemizin ekim alanı olması hasebiyle mercek görevi gören malzemeler dışarıya atılmamalı ve bu konuda çok hassas davranmalıyız.” ifadelerini kullandı. İLKHA