Öğle: İkindi:
4 °C
asd

Kılıçarslan’dan Vatandaşlara Uyarı KREDİ KARTI KULLANMAYI ÂDET HALİNE GETİRMEYİN!

Kılıçarslan’dan Vatandaşlara Uyarı KREDİ KARTI KULLANMAYI ÂDET HALİNE GETİRMEYİN!

Batmanlı tanınan âlim ve kanaat önderi Molla Enver Kılıçarslan, İslam âlimlerinin büyük çoğunluğunun faizli bankaların kredi kartlarını kullanmayı caiz görmediğini belirterek vatandaşlardan kredi kartı kullanmalarını adet haline getirmemelerini istedi.

Kılıçarslan, istisnai durumlar hariç, "nakit para taşıma güçlüğü" veya "para puan" kazanma gibi basit gerekçelerle kredi kartı kullanımının âdet haline getirilmemesi uyarısında bulundu.

İslam âlimlerinin büyük çoğunluğunun faizli bankaların kredi kartlarını kullanmayı caiz görmediğini belirten Kılıçarslan, azınlıkta olan diğer âlimlerin ise ödemenin geciktirilmemesi şartıyla kredi kartı kullanmayı zamanımızın bir ihtiyacı olarak gördüklerini belirtti.

Kılıçarslan, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: "Kredi kartı ve POS cihazının fıkhın hangi başlığı altına girdiği tartışma konusu olsa da kanaatimiz, karttaki limitin bankanın kart kullanıcısına verdiği "borç para" mesabesinde olduğu yönündedir. Kredi kartıyla yapılan her bir alışveriş neticesinde POS sahibi çoğu zaman bankaya belli bir yüzdelik ödemektedir. Bu da bankanın kart sahibine verdiği limitin/borcun, kendisine fazlasıyla dönmesi anlamına gelmektedir. Şöyle ki; kredi kartıyla 1000 TL’lik bir alışveriş yapıldığında satıcı bu alışveriş neticesinde parasını ertesi gün en az 1,05 yani 10,05 TL komisyon farkı ile bankadan alabilmektedir. Kaldı ki bazı bankalarda bu oran daha fazladır. Bu durum faizli bankaların basit bir borç işlemiyle kârlarına kâr katmaları anlamına gelmektedir.”

Kılıçarslan, “Öyleyse; peşin fiyatına taksitli satış gibi insanların ihtiyaç duyduğu bazı istisnai durumlar hariç "nakit para taşıma güçlüğü" veya "para puan" kazanma gibi basit gerekçelerde kredi kartı kullanımı âdet haline getirilmemelidir." İfadelerini kullandı.  AHMET KÖLGE