Öğle: İkindi:
4 °C
asd

SURiYELi ANNENiN DRAMI

SURiYELi ANNENiN DRAMI

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize gelen Hamdiye Ahmed, çocuklarına hem annelik hem de babalık yapmaya çalışıyor.

2011 yılında Suriye'de başlayan çatışmalar 10’uncu yılına giriyor. Özellikle dış müdahalelerle büyük bir yıkımın yaşandığı ülkede, yüzbinlerce insan öldü, milyonlarca insan muhacir oldu.
Türkiye başta olmak üzere komşu ülkelere sığınan bu insanlar için hayat her geçen gün daha da zorlaşıyor. Geçen zaman zarfında her yönüyle tarifsiz bir acının yaşandığı ülkenin Amude kentinden gelen 55 yaşındaki Hamdiye Ahmed, çocuklarına hem annelik hem de babalık yapmaya çalışıyor.
Kızıltepe ilçesinde verdiği yaşam mücadelesini anlatan Hamdiye Ahmed, kocasının kendilerini terk ettikten sonra çocuklarına bakmak için çalışmak zorunda kaldığını, ancak şu an hem hasta hem işsiz hem de evsiz olduğunu söyledi.
“TÜRKİYE'DE YENİ BİR HAYAT KURMAK İÇİN ÇABA GÖSTERDİM”
Çocuklarıyla birlikte sığındığı Türkiye'de yeni bir hayat kurmak için çaba gösterdiğini belirten Hamdiye Ahmed, köylerde tarlaların kuyularında 9 yıl sulamacı işi yaparak geçimlerini sağladıklarını söyledi.
“EŞİM BİZİ TERK EDİNCE ÇOCUKLARIMI TEK BAŞIMA BÜYÜTMEK ZORUNDA KALDIM”
Hamdiye Ahmed, “Benim annem de babam da Türkiye vatandaşıdır. 9 yıl önce Suriye’de savaş başlamasıyla 7 çocuğum ile anne ve babamın yanına geldik. Bir yıl burada kaldıktan sonra kocam bizi terk etti. Bu yüzden çocuklarıma hem annelik hem de babalık yapmaya çalıştım. Köylerdeki tarlalarda sulamacı işi yapmaya başladım. Kuyuların başındaki derme çatma evlerde kalıyorduk, iş bitince mecburen oradan ayrıldık. Şu an bekâr olan çocuklarımla evli olan kızımın evinde kalıyoruz. Onların da durumu iyi değil. Kızımın psikolojik sorunları var, bu yüzden kızıma da torunlarıma da bakmaya çalışıyoruz. Çok zor durumdayız. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.” dedi.
“HASTAYIM VE EV TUTACAK GÜCÜMÜZ YOK”
Yıllarca ağır iş yaptığı için hastalandığını, belinde fıtık oluştuğunu kaydeden Hamdiye Ahmed, doktorların disk kayması olduğu için ameliyat önerdiğini, fakat riskli olduğu için ameliyata yanaşmadığını söyledi.
Maddi durumlarının kötü olduğunu, bu yüzden ev tutacak güçte olmadıklarını kaydeden Hamdiye Ahmed, şöyle dedi: “Başımızı sokacak evimiz yok ve hastayım. Evli olan kızımın yanında idare etmeye çalışıyoruz. Doktorlar, ameliyatın çok riskli olduğunu, felç kalma durumunun söz konusu olduğunu söylüyorlar. Ben de ameliyat olmaya korkuyorum. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çocuklarım da çalışamıyorlar. Büyük oğlum da hasta olduğu için ağır işlerde çalışamıyor.” İLKHA