İmsak: Güneş:
4 °C
asd

ANIZ YAKANLAR EKiM YAPAMASINLAR

ANIZ YAKANLAR EKiM YAPAMASINLAR

SAĞ-ÇEV Başkanı Güneş: “Anız yakanların tarlalarına ekim yapmalarına izin verilmesin” dedi.

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Başkanı Sıtkı Güneş, hububat hasadının ardından özellikle Silvan ve Bismil ilçelerinde artış gösteren anız yangınlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Vatandaşların anız yangınları nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşadığını vurgulayan Güneş, “Özellikle şu pandemi süreci içerisinde vatandaşlarımızın güzel bir havayı solumaya ihtiyacı varken ve insan sağlığı için oksijene ihtiyaç olduğu bir dönemde anız yakmak bir cinayettir. Anız yüzünden insanlar evlerinde pençelerini açıp güzel bir hava solamaz hale gelmiş durumda. Evin içerisinde yaşlılarımız, kronik hastalıklara yakalanmış vatandaşlarımız ve çocuklarımız var ama anızdan çok mustarip duruma düşmüşler.” diye konuştu.

Anız yakanların desteklerinin doğrudan kesilmesi gerektiğini ifade eden Güneş son olarak şunları söyledi: “Sağlık ve Çevrecilik Derneği olarak anız yakanların doğrudan gelir desteğinin kesilmesini ve gelecek yıl tarlalarının sürülmesine izin verilmemesini istiyoruz. Anız yakanlara yönelik ciddi müeyyideler uygulanılırsa ancak anız yangınları son bulur.”(İLKHA)