Öğle: İkindi:
4 °C
asd

Yeni Yol Önümüzdeki Yıl Hizmete Açılacak

Yeni Yol Önümüzdeki Yıl Hizmete Açılacak

Bakan Karaismailoğlu,"Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat yolunu önümüzdeki yıl hizmete alacağız"deedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Batman'da sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya geldi.

Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, Batmanlıların yüreğindeki sevgi rezervinin petrol yataklarından daha zengin ve medeniyetin mirası olduğunu ifade etti.

Batman'da son 18 yılda 20 projenin tamamlandığını anımsatan Karaismailoğlu, sadece kara yolu çalışmalarına 3 milyar lira yatırım yapıldığını söyledi.

Kentte 15 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunun 156 kilometreye çıkarıldığını aktaran Karaismailoğlu, şunları kaydetti: "Bugün itibarıyla ise 5 projemiz devam ediyor. Devam eden bu 5 projenin toplam maliyeti ise 1 milyar 750 milyon liradır. Batman-Hasankeyf yolunu bölünmüş yol yapıyoruz. Halihazırda 37 dakika seyahat süresi, yol açıldığında 22 dakikaya düşecek. Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat yolunu inşallah önümüzdeki yıl hizmete alacağız. 22 kilometresi Batman’da bulunan Kozluk-Baykan-11.Bölge Hududu Yolu, 28 kilometre uzunluğundaki Batman, Silvan, Kozluk Ayrım Yolu, Batman-Midyat Devlet Yolu, Gercüş Köprülü Kavşağı'nın yapımı devam ediyor. Batman, Silvan, Kozluk Ayrım Yolu ve Batman-Midyat Devlet Yolu Gercüş-Kayapınar Kavşağı'nı bu yıl hizmete alıyoruz." 

Batman'a yapılan hizmetlerin, Türkiye’nin her köşesine de yapıldığına dikkati çeken Karaismailoğlu, her kentin kalkınmadan pay aldığını anlattı.

Karaismailoğlu, Türkiye'ye bir baştan bir başa yatırım yaptıklarını vurgulayarak, "Türkiye’yi bir baştan bir başa şantiyeye çevirdik. Asırdır çözülmemiş sorunları çözdük, bitmeyen projeleri tamamladık. Kalkınmaya büyük bir ivme kazandırdık. Bunu, geçmişte sadece il yapıp plaka numarası vermeyi marifet sanan anlayışa rağmen başardık. Bunu, teröre rağmen başardık. Bunu bu bölgelerimizi, 50 yıl geriye götürmek isteyen, (gelişmemiş kalsın) diyen bu kirli zihniyete rağmen başardık. İnşallah sizlerin desteğiyle daha da fazlasını yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"PERPIRA KÖPRÜSÜ’NÜN 2021 YILINDA TAMAMLANMASINI PLANLIYORUZ"

Ardından Bakan Karaismailoğlu, Batman'daki temaslarını Perpira köprüsü ve Malabadi köprüsünde yaptığı inceleme ile tamamladı.

Perpira Köprüsü ziyaretinde konuşan Bakan Karaismailoğlu, "Yaklaşık 182 metre uzunluğundaki tarihi Perpıra Köprüsü’nün restorasyonunun 2021 yılında tamamlanmasını planlıyoruz. Anadolu medeniyetinin bu önemli emanetini ayağa kaldırmakla, kültür mirası Batman’da hem tarih turizmini canlandırıyor hem de bölgesel kalkınmayı güçlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.(İLKHA)