İmsak: Güneş:
4 °C
asd

Bayram Şekerleri Tezgâhlarda Alıcılarını Bekliyor

Bayram Şekerleri Tezgâhlarda Alıcılarını Bekliyor

Coronavirus salgını ve alınan tedbirler kapsamında Ramazan Bayramı'nda uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı nedeniyle tezgahları süsleyen şeker satışları beklenenin altında oldu.

Coronavirus salgını nedeniyle bayram şekerlerine rağbet azalırken, bayramda sokağa çıkma yasağı olacağı haberleri satışları önemli oranda düşürdü. Yaşanan gelişmelerin ardından bayrama  birkaç gün gün kala esnaf kara kara düşünürken, vatandaş ise virüs ve yasak ihtimali nedeniyle alışveriş yapmaktan geri duruyor.

Her yıl olduğu gibi esnaf tezgâhlarını Ramazan Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte; bayram şekerleri, çikolata ve lokum çeşitleriyle donatı. Marketlerden alışveriş merkezlerine, şekerlemecisinden bakkalına kadar birçok esnaf, iş yerinin önü ve reyonlarını bayramın müjdecisi şekerlerle süsleyerek tezgâhlarda alıcılarını bekliyor.

Coronavirus salgını nedeniyle çarşı merkezinin 5 gün kapalı olmasından sonra iş yerlerini açan esnaf giriş ve çıkışların kontrollü bir şekilde bırakılmasının gölgesinde bayram hazırlıklarına başladılar.

Vatandaş Mehmet Emin Çakmaz, "Her sene aldığım kadar yine bu sene bayram şekerlerimi aldım. Kolonya, lokum, şeker ve badem her çeşitten azar azar aldım. Biliyorsunuz bu virüs nedeniyle çocukların dolaşmayacağı söyleniyor ama yine de ben aldım belki çocuklar gelirler. Çocuklar gelmese ne yapalım bu da Allah’ın takdiridir diye sabredeceğiz. Eğer çocuklar bayramda dolaşmazsa bayramdan sonra onlara dağıtmacam inşallah." Dedi.

"10 KİLOGRAM ŞEKER ALAN MÜŞTERİLERİMİZ BU BAYRAMDA 5 KİLOGRAM ALIYOR"

Diğer bayramlara göre işlerinin düştüğünü belirten esnaf Sedat Koç, "Coronavirus tedbirlerinden dolayı sokağımız 5 gün kapalı kaldı. 3 gündür iş yerimizi açtık açtığımız gibi bayram hazırlıklarına başladık. Virüsten dolayı bu sene farlı geçeceği benziyor şekerlerimizi raflarımıza dizdik müşterilerimiz bekliyoruz. Virüsten dolayı farklı bir bayram olacak. Normalde 10 kilogram alan müşterilerimiz 5 kilogram alıyor. Şeker fiyatlarımız diğer bayrama göre çok bir fark yok. Geçen sene 22 liraya sattığımız şekeri bu sene 25 liraya satıyoruz. Şeker çeşitlerimiz 10 liradan 70 liraya kadar değişiyor. Hayırlısıyla bu hastalık bayram havasın da biter ve geçer inşallah." diye konuştu.

ŞEKER FİYATLARI 70 TL'YE KADAR DEĞİŞİYOR

İş yerlerinin pandemi tedbirleri nedeniyle 5 gün kapalı kaldığını belirten esnaf Ahmet Başaran, "Coronavirun tedbirleri kapsamında iş yerimiz 5 gün kapalı kaldıktan sonra iş yerlerimizi açıp bayram hazırlığına başladık. Bayram şekerlerimiz raflarda hazır hale getirdik. Şekerlerimizde her bütçeye hitap ederek 7 TL'den 70 TL'ye kadar devam ediyor. Virüs hastalığından ötürü diğer senelere göre vatandaşlar şekerlerini daha erken almaya başladı. Geçen senelerdeki bayramlarda genelde son 2 güne bırakılırdı. Bu sene virüsten dolayı kalabalığa yakalanmamak için erken başladı. Coronavirus tedbirleri nedeniyle Elma Sokağı'na girişler sınırlı olduğundan mevcut personele sayısına göre girişler bırakılırsa sıkıntı yaşanmayacaktır inşallah. Şimdiden herkesin Ramazan Bayramı mübarek olsun." dedi. (İLKHA)