Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İmsak: Güneş:
4 °C

Yoklama Kaçaklarına Bedelli Yok

Yoklama Kaçaklarına Bedelli Yok

Yeni askerlik sistemiyle ilgili kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunulurken konuya ilişkin konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yoklama kaçakları ile bakaya kalanların bedelli askerlikten faydalanamayacağını söyledi.

Yeni askerlik sistemiyle ilgili kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Yeni askerlik sisteminin yasalaşması durumunda askerlik herkes için 6 ay olacak. Altı ayını dolduran erler, isterlerse terhis edilecek isterlerse de altı ay daha askerlik yapabilecek ve bu süre zarfında aylık 2 bin lira alacak.

Bedelli askerlik de kalıcı hale gelecek. Bir aylık temel eğitimlerini bitiren erler, belirlenen 30 bin lira bedeli peşin ödemek suretiyle terhis olabilecek.

Konya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yoklama kaçakları ile bakaya kalanların bedelli askerlikten faydalanamayacağını söyledi.

Muş, kanunun yürürlüğe girmesinden önce yoklama kaçağı ile bakaya kalanların ise bir seferliğine bedelliden yaralanabileceğini sözlerine ekledi.

Bedelli askerlikte yaş sınırının kalkacağını da ifade eden Muş, komisyonun 48 saati beklemeden toplanabileceğini söyledi. (İLKHA)