Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Akşam: Yatsı:
4 °C

Asıl Gündemimiz Ekonomi Olmalı

Asıl Gündemimiz Ekonomi Olmalı

Siyasilerin kısır çekişmeleri bırakıp asıl sorun olan ekonomiye dönmesi gerektiğini belirten Ekonomist Mehmet Sait Ortaç, hükümetin bu konuda acil tedbirler alması gerektiğini söyledi.

Haftalardır ülkenin baş gündem maddesi olan İstanbul seçimleri, Türkiye’nin asıl gündemi olması gereken ekonomik sıkıntıları ikinci plana itti. Duruma tepki gösteren Ekonomist Mehmet Sait Ortaç, Türkiye ekonomisinin her geçen gün zayıfladığını, parasının değer kaybettiğini belirterek, siyasilerin asıl gündem olan ekonomik sorunları çözmeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Kısır çekişmeleri bir tarafa bırakıp asıl gündem olan ekonomik gündeme dönülmesi gerektiğini aktaran Ortaç, hükümetin bu konuda mutlaka acil tedbirler alması, gündemi buna göre belirlemesi gerektiğini kaydetti. Ortaç, dıştan kaynaklı etkenleri en aza indirecek politikaların üretilmesi gerektiğini ifade ederek, daha fazla üretim ve imalatın, daha az dışa bağımlılık olduğunu söyledi.

Hükümetin bir an önce ülke gündemine dönmesi gerektiğini aktaran Ortaç, “Peki, bu kadar döviz artışı karşısında biz ne yapmalıyız? İlk başta bizim kendi içimizdeki soruları halletmemiz gerekiyor. Ekonomiye odaklanmamız gerekiyor. Kısır çekişmeleri bir tarafa bırakıp asıl gündemimiz olan ekonomik gündeme dönmemiz lazım. Hükümet bu konuda mutlaka acil tedbirler almalı, gündemi buna göre belirlemelidir. Basit gündemleri bir kenara bırakıp, asıl üzerinde durulması gereken ekonomiye odaklanmalı ve bununla ilgili alt yapıyı oluşturup, tedbirler alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

"DIŞA BAĞIMLI OLMAMALIYIZ"

Türkiye’nin en büyük sıkıntısının dışa bağımlı bir ülke olması olduğunun altını çizen Ortaç, “Ara maddelerden tutun da ham maddeye kadar imalat sektöründe kullandığımız ürünlerin büyük çoğunluğunu ithal ediyoruz ve bunu da büyük oranda dövizle alıyoruz. ABD’de ya da Avrupa ülkelerinde biri hapşurursa neredeyse biz burada grip oluyoruz. Bunu önlemenin tek yolu, dışa bağımlı ekonomimizi değiştirmektir. İmalata, üretime yönelik daha etkin tedbirler almalı, iş adamlarımızı, imalat sektöründe çalışan firmaları ciddi anlamda desteklememiz lazım. Hükümetin bu konuda elini ciddi anlamda taşın altına koyması lazım.” şeklinde konuştu.    

“ÜRETTİĞİMİZİN ÇOK ÜSTÜNDE TÜKETİYORUZ”

Siyasi anlamda bağımsız hareket etmenin dış borcun bitirilmesiyle mümkün olacağını söyleyen Ortaç, konuşmasına şöyle devam etti:

“En büyük sorunlarımızdan biri de israftır. Çok fazla israf eden bir toplumuz. Ürettiğimizin çok üstünde bir tüketim yapıyoruz. Paramız olmayan bir kaynağı kullandığımız zaman bu, bağımlılık oluşturuyor. Bunda da acilen bizim ülke olarak dış borcumuzu minimize etmemiz gerekir. Dış borçlarla siyasi anlamda bağımsız hareket etme şansımız yoktur. Siyasi anlamda diğer ülkelerle olan her sıkıntımızda karşı taraftaki ülkeler bize ekonomik anlamdaki bu kozlarını koz olarak kullanacaklardır. Döviz dalgalanmasının bir diğer nedeni, dış kaynaklı manipülasyonlardır. Bu da bir gerçektir. Tüm suçu hükümetin üstüne atmayalım. Dıştan kaynaklı etkenler de vardır. Ama hükümetin yapması gereken nedir? Dıştan kaynaklı bu etkenleri en aza indirecek politikalar üretmektir. Bu da daha fazla üretim, imalat, daha az tüketim ve daha az dışa bağımlılıktır.”

“GÜNDEM NOKTASI EKONOMİ OLMALI”

Tüm ülkeyi ilgilendiren ekonomi gündeminin oluşturulması gerektiğine işaret eden Ortaç, “Hükümet mutlaka acil tedbirler almalı, yoğun teşvik programları yürütmeli ve gündemini de gerçek anlamda reel gündeme dönüştürmelidir. Siyasi partilerin çıkarları doğrultusunda değil de bütün ülkeyi ilgilendiren bir gündem oluşturmamız lazım. Gündem noktası ekonomi olması lazım. Hem döviz kurlarının aşağı indirilmesi hem de faiz oranlarının sıfırlanması gerekir. Bu yapılmadığı müddetçe enflasyonda da ciddi kalıcı bir iniş olmayacaktır.” dedi. İLKHA