image

Açıklamayı yapan Vali Ekrem Canalp, “Jandarmamızın terörle mücadele kapsamında yapmış olduğu operasyonel rakamlara göre 2023 yılı içerisinde bin 170 operasyon 2024 yılı içerisinde de 284 operasyon gerçekleştirilmiş durumdadır. Asayiş olaylarına baktığımız zaman 2023 yılının Mart ıyı ile 2024 yılının mart ayını karşılaştırdığımız zaman asayiş olaylarında ilimizdeki toplam asayiş olaylarında yüzde 18’lik bir azalış meydana geldiğini ifade etmek isterim.” diye konuştu.


“Asayiş olaylarının da yüzde 89’u aydınlatılmış durumda”

Asayiş olayların aydınlatılmasında büyük bir başarı kaydettiklerini belirten Canalp, “Meydana gelen asayiş olaylarının da yüzde 89’u aydınlatılmış durumdadır. Mal varlığına karşı işlenen suçlarda toplamda yüzde 42’lik bir düşüş meydana gelmiştir. Özellikle iş yerinde ve kurumdan hırsızlıklarda alınmış olan tedbirler karşılığını göstermektedir. Yüzde 69’luk bir azalma meydana gelmiştir. Yan kesicilikte yüzde 50’lik bir azalma meydana gelmiştir ve evde hırsızlıkta yüzde 14’lük bir azalma meydana gelmiştir. Malvarlığına karşı suçlarda yapmış olduğumuzu mücadelenin sahada karşılığını görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

 

“Suç makineleri tek tek yakalandı”

Canalp, “Bu mart ayı içerisinde mahkemelerce haklarında arama kaydı bulunan toplam bin 124 şahıs yakalanmıştır. Yakalanma oranlarında da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79’luk bir artış meydana gelmiştir. Bu kadar olayın içerisinde bu kadar azalışın ortaya çıkmasında bizlerin suç makinası olarak da görmüş olduğumuz çok fazla suçu işleyen şahısların bu şekilde yakalanmış olmalarının da yapmış olduğumuz mücadelede çok önemli bir etken olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.” diye konuştu.

 


“Uyuşturucu ile etkin bir şekilde mücadele ediyoruz”

Uyuşturucu satıcılarına yönelik başlatılan mücadelenin ilerleme katettiğini aktaran Canalp, “Narkotik suçlarda mart ayı içerisinde uyuşturucu madde sattığı tespit edilmiş olan toplam 20 şüpheli şahıs yakalanmış ve bu şahıslar tutuklanmıştır. Narvas (Narkotik Vaka Analiz Sistem)’imize dayalı olarak da toplam 12 şüpheli şahıs hakkında da adli işlem yapılmıştır. Türkiye uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığı izleme merkezi (TÜBİN) faaliyetleri kapsamında vatandaşlarımıza yönelik bilgilendirme faaliyetleri yürütmekteyiz. Mart ayı içerisinde toplam 43 etkinlik yaptık. ve 4 bin 839 vatandaşımıza uyuşturucu ile ilgili bilgilendirme faaliyeti yaptık.” şeklinde konuştu.

 

“2023’te 46 bin vatandaşımıza ulaştık”

Açıklamasının devamında Canalp, “2023 yılı içerisinde ise toplam 46 bin 825 vatandaşımıza ulaşmış durumdaydık. 3 aylık ulaşmış olduğumuz evladımızın sayısı da 13 bin 742 olmuştur. 15 aylık süreçi içerisinde toplam faaliyetimiz ise 384’tür. Yakalamış olduğumuz uyuşturucu miktarları da şu şekildedir. Mart ayı içerisinde 26 bin 832 gram skank maddesi, 5 bin 239 gram da esrar maddesi yakalanmıştır. Bu operasyonlar esnasında 33 tabanca ve 1 tüfek ele geçirilmiştir. Metanfetamin ve bonzai yakalamalarımız da bulunmaktadır.” dedi.

 

Siber suçlarla mücadele kapsamında mart ayı içerisinde 128 şahsa adli işlem yapılmış, 17 şahısta siber suçlarla mücadele kapsamı içerisinde tutuklanmıştır. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele’de toplam 79 şahsa adli işlem yapılmıştır, 21 in 684 litre kaçak akaryakıt ele geçirilmiştir, 4 tabanca, 2 uzun namlulu silah, 5 bin 985 paket kaçak sigara ve 74 kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir.


Seçim asayiş olaylarımız sadece muhtarlar arasında olan ufak meselerdi”

Seçim günü yaşanan asayiş olaylarına değinen Canalp, “Almış olan tedbirler neticesinde çok ehemmiyetli bir asayiş olayı meydana gelmeden seçim barış ve huzur içerisinde gerçekleştirilmiştir. Meydana gelen olaylar da genellikle muhtarlık seçimlerinden kaynaklı olan kavgalar şeklindeki olaylardır. Burada bizim açımızdan ehemmiyet arz eden seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra havaya ateş açma şeklindeki maganda kurşunları olaylarıdır. Bu şekildeki olaylarda iki şahıs tespit edilmiş ve bu şahıslar yakalanmıştır. Maalesef 15 yaşında bir evladımız bu maganda kurşunlarından bir tanesi yorgun mermi olarak başına isabet etmiş, sadece başını sıyırarak çok hafif şekilde yaralanmasına neden olmuştur.” dedi.  MURAT ORHAN

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *