image

"Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"e göre en az 2 yıllık B sınıfı ehliyete sahip olan vatandaşlar 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabileceği Resmi Gazete'de yayınlandı.

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarının birlikte yürüteceği yönetmeliğe göre deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak gerekecek.

Ayrıca gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce sürücü belgesi geçici veya daimî olarak geri alınmamış olmak koşullarıyla belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Millî Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde 125 cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek.

Söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilecek.

B sınıfı sürücü belgesi ile her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de kullanılabilecek. (HABER MERKEZİ)

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *