Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

ZAM ORANI EMEKLİLERİ MEMNUN ETMEDİ

ZAM ORANI EMEKLİLERİ MEMNUN ETMEDİ

Hayat pahalılığı karşısında maaşlarının eridiğini dile getiren emekliler, ay sonunu getiremediklerini, yapılan zammın hayat pahalılığı karşısında çok yetersiz kaldığını söylediler.


Yaklaşık 8,5 milyon işçi emeklisi ve hak sahibinin aylıkları da bu yılın ilk 6 aylık enflasyon rakamıyla belirlenecek. İşçi emeklilerinin aylıkları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak. Buna göre, SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin zam oranı yüzde 8,45 olacak.

Bu artışla en düşük emekli aylığı 2000 öncesi SSK emeklilerinde 2 bin 420 TL’den 2 bin 624 TL’ye, en düşük esnaf BAĞ-KUR aylığı bin 763 TL’den bin 912 TL’ye, en düşük tarım BAĞ-KUR aylığı da bin 662 TL’den bin 802 TL’ye yükselecek.

TÜİK’in Haziran enflasyon verilerini açıklamasının ardından emekli maaşlarına yapılacak zamlar belli oldu. Zamları değerlendiren emekliler, hayat pahalılığı karşısında zamların yetersiz kaldığını emekli maaşlarının bir şeye yetmediğini ve geçinmekte zorlandıklarını kaydettiler.

"VERDİKLERİ ZAM MAAŞIMA EN FAZLA 200 TL YANSIYACAK BU PARAYLA BİR TENEKE YAĞ BİLE GELMİYOR"

Maaşının yetmediğini hiç olmazsa elektrik ve doğal gaza yapılan artış kadar bir zammı hak ettiklerini dile getiren Osman Toprak, verilen zammın bir teneke yağ etmediğine dikkat çekti.

Toprak, "Son yapılan zamdan hiçbir emekli memnun değil, son 2 aydır her şeye zam geldi, milletin artık gücü kalmadı. Bir emekli olarak ay sonunu borçlu olarak kapatıyorum, yüzde 3-5-7'lerle olacak şey değil ki, garibanlar ne yapsın, gıda da uçmuş gitmiş her gün zam geliyor bir sene içerisinde yüzde iki yüz zam gelmiş bir şey alamıyoruz. Verdikleri zam maaşıma en fazla 200 TL yansıyacak bu parayla bir teneke yağ bile gelmiyor. Doğal gaz ve elektriğe her ay zam geliyor. Gerçekten çok zor." dedi.

"İDARE EDİYORUZ AMA YÜZDE 7-8 ZAM DEĞİL Kİ"

Yapılan zammın çok düşük olduğunu söyleyen Hayrettin Çatraç, kişilerin bütçelerine göre hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Çatraç, "Yaptıkları zam bir sakız parası, biraz daha yükseltseydiler ne olacaktı? Biz de yaptıkları zamdan bir şey anlamadık. İdare de ediyoruz ama yüzde 7-8 zam değil ki, yine de bu maşımıza şükrediyoruz. Olmayan da var ben şükürdarım, Allah, kira verenlerin yardımcısı olsun, benim hiç olmazsa kiram yok ama idare etmek gerekiyor. Kimi isterse maaşını bir günde yer kiminin canı isterse bir ayda idare ederek yer herkes ayağını yorganına göre uzatması gerekir. Herkes bütçesine göre hareket ederse kimse aç kalmaz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)