Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

İmsak: Güneş:
4 °C

Atatürk Ortaokulunda Güneş Tutulması Etkinliği

Atatürk Ortaokulunda Güneş Tutulması Etkinliği

Bugün gerçekleşecek olan kısmi güneş tutulması nedeniyle Atatürk Ortaokulu Konferans Salonunda öğrencilere sunum yapılacak.

    Bugün gerçekleşecek olan kısmi güneş tutulması nedeniyle Atatürk Ortaokulu Konferans Salonunda öğrencilere sunum yapılacak.

            Etkinlik öncesi Atatürk Ortaokulunu ziyaret eden Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÇELİK hazırlıklar hakkında Okul Müdürü Hayri Nurullah YILDIRIM ve Astronomi Topluluğu Başkanı Astronom Mahmut TEKEŞ’ten bilgi aldı. Ziyarette gerçekleşecek olan kısmi güneş tutulması ve yapılacak olan etkinlikle ilgili yapılan bilgilendirmede; “20 Martta gerçekleşecek Tam Güneş Tutulması, ülkemizde parçalı ( tutulmanın %40 nı ) olarak gözlemlenecek. İlimizde tutulma 11.20 ile 13.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.1999 ve 2006 yıllarında gerçekleşen güneş tutulması, tam tutulma şeklindeydi. (%100) 20 Martta meydana gelecek güneş tutulmasından sonra ki tutulma, Ülkemizde 2020 yılında izlenecek.Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Mezapotamya Astronomi Topluluğu (MAT) ve Atatürk İlk ve Orta Okulunun düzenleyeceği, Batman da parçalı güneş tutulması etkinliği, Cuma günü gerçekleşecektir.”denildi.

 TELESKOPLA GÖZLEM YAPILACAK

Programda Eğitim Gönüllüsü ve Mezopotamya Astronomi Topluluğu Başkanı Astronom Mahmut TEKEŞ, Güneş Tutulmaları ile ilgili Atatürk Ortaokulu Konferans Salonunda, önce ilkokul öğrencilerine, daha sonra Ortaokul öğrencilerine bilgilendirme sunumu yapacak.  Aynı zamanda konu ile ilgili etkinlik kapsamında sergi olacak. Havanın açık olması halinde, teleskop ve güneş tutulması gözlükleriyle gözlem gerçekleştirilecek. İlhan Yıldız

 

 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum