image

Bakan Bolat, kasım ayı dış ticaret rakamlarını yaptığı basın açıklaması ile duyurdu. Sosyal medya hesabından istatistikleri paylaşan Bakan Bolat, şu ifadeleri kullandı:

"İhracatımız rekor kırmaya Kasım ayında da devam ediyor.

2023 yılı Kasım ayında ihracatımız yüzde 5,2 artarak, 23 milyar dolara yükseldi. Böylelikle; tüm zamanların en yüksek Kasım ayı ihracat rekoruna ulaşmış olduk.

2023 yılı Ocak-Kasım döneminde ihracatımız 232,9 milyar dolar ile geçen yılın aynı dönemine göre artış göstermiştir. Bunların yanında bizleri sevindiren en önemli gelişmelerden biri ithalatımızın Kasım ayında yüzde 5,6 oranında azalma göstermesidir. Böylece, Kasım ayında dış ticaret açığımız bir önceki yıla göre yüzde 32,6 oranıyla gerilemeyi sürdürmüş ve 5,9 milyar dolar olarak değerlenmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise 8,2 puan artarak yüzde 79,5 olarak gerçekleşmiştir.

2023 yılının sonlarına yaklaştığımız bu dönemde Kasım ayında rekorumuzu daha da geliştirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Ülkemizin yaşadığı asrın felaketi sayılan depremlerin ardından, ihracatımızın böylesine önemli rekorlarla ilerlemesine katkı sağlayan ihracatçılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum.

Bundan sonraki süreçte katma değerli ihracatımızı artırarak, ülke olarak hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız."
(İLKHA)

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *