İmsak: Güneş:
4 °C
asd

Yılın ikinci güneş tutulması için geri sayım başladı

Yılın ikinci güneş tutulması için geri sayım başladı

Dünyanın birçok yerinden takip edilecek olan güneş tutulması, Türkiye'den de görülecek.

Güneş tutulması için heyecanlı bekleyiş başladı. Ekim ayının son haftasında gerçekleşecek olan güneş tutulması, yılın ikinci güneş tutulması olacak. 

 

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi 2022 yılı Gök olayları takvimine göre tutulmalar yılda 4 kez oluyor, ikisi ay tutulması, ikisi güneş tutulması olarak geçiyor. Güneş tutulmasının ikincisi ise 25 Ekim 2022 Salı günü gerçekleşecek.

 

Güneş tutulması 25 Ekim Salı günü 11.58 saatlerinde başlaması bekleniyor. Uzmanlar güneşe direk bakılmaması konusunda uyardı.

 

Dünya üzerinde tutulma İzlanda, Avrupa, Kuzey – Doğu Afrika, Ortadoğu, Batı Asya, Hindistan ve Batı Çin bölgelerinden izlenebilecek. Türkiye'de de hava durumunun açık olmasıyla beraber takip edilebilecek.

 

Güneş tutulması denilen olayda, Ay yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneşin arasına girer ve böylece güneş tutulması denilen doğa olayı meydana gelir.

 

Tutulmanın gerçekleşmesi için Ay’ın yeni ay evresi yani dünyada hiç gözükmeyen yüzünün olması gerekir ve Dünya’ya göre Güneş ile yörünge üzerinde çakışması gerekir. (İLKHA)