image

Doğalgaz yardım desteği almak isteyen vatandaşlar başvuruları nasıl yapılacağını araştırıyor. Devlet tarafından sağlanan doğalgaz desteğine başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bakan Yanık, başvuru yapmak isteyen vatandaşların sosyal yardım başvuru hizmeti ekranında yer alan bilgileri doldurarak başvuru yapabileceklerini aktardı.

DOĞAL GAZ DESTEK ÖDEMESİ  NE ZAMAN YAPILACAK?

Vatandaşların akıllarında yer edilen diğer bir soru ise ödemeleri ne zaman yapılacağıdır. Bakan Yanık, ödemelerin mart ayı içerisinde yapılacağını aktardı. Doğalgaz tüketim desteği başvurularının 18 Şubat tarihi itibariyle başladığını aktaran Yanık, ısıl harita baz alınarak belirlenen destek tutarının 450 TL ile 1.150 TL arasında olduğunu vurguladı.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NE?
İhtiyaç sahibi olan ve doğalgaz alt yapısında bulunan 647 ilçede yaşayan vatandaşların doğalgaz desteğinden yararlanabileceği açıklandı. Bakan Yanık, ödemelerin hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hamileler için yapılacağını açıkladı. Bununla birlikte başvur yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşların PTT ye giderek faturalarını ibraz etmek koşuluyla destekten yararlanabileceği açıklandı. Ön ödemeli sayaç kullanan kişilerin ise destek miktarının kartlarına yatırılacağı bildirildi.

KRONİK HASTALAR DA YARARLANACAK
Kronik rahatsızlığı bulunan ve hayatlarına cihaza bağlı olarak devam edecek olan vatandaşlar için de ek ödeme yapılmaktadır. Doğalgaz destek ödemesi hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, "Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız" dedi.

Ödemesini kendi yapamayacak durumda olan kişiler için de mağduriyet yaşamaması adına hak sahibi abonenin fatura ve kimlik ibrazı ile birlikte bir başkası tarafından ödemelerin yapılabileceği açıklandı. (HABER MERKEZİ)

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *