Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

Akaryakıt Zamları Durmuyor

Akaryakıt Zamları Durmuyor

Akaryakıta yapılan zamların ardından araçlarına binmekten korktuklarını belirten araç sahipleri, akaryakıt fiyatlarının daha da çok artmasından endişe ediyor.

İNSANLAR ARAÇLARINA BİNMEKTEN KORKUYOR

Hükümetin asgari ücretliye kaşıkla verdiğini kepçe ile geri aldığını belirten halk, zam furyasının bir an önce bitmesini istiyor.

Bir esnaf olarak yapılan zamları eleştiren Muzaffer Ölçer, "Aracım eve gidiş gelişte günde 25 lira yakıt yakıyor. Bu insanların nasıl geçineceğini ve yaşayacağını anlamadım. Asgari ücreti sözde 4 bin 250 lira yaptılar. 80 liraya sattığım ayakkabı, şu an 250 lira olmuş. Alım gücü olmadığından dolayı halk bir şey alamıyor. Artık bu duruma bir çare bulsunlar. Dolar 7 liradan 18 liraya çıkmış; daha sonra 18'den 12 liraya inmiş ve milletimiz davul çalıyor. Davul çalanları arıyorum ama bulamıyorum. Dolar yine 20-25 lirayı bulacak. Yine doları müdahale edilecek ve erken seçime gidilecek. Bunların hepsi seçim çalışma ve politikasıdır." ifadelerini kullandı.

Aldığı 2 bin 500 lira emekli maaşının kendisine yetmediğini vurgulayan Mükrim Doğan Toprak, "Emekliyim ve 6 çocuğum var. Çocukların bezini, sütünü, harçlığını ve diğer giderlerini nasıl karşılayacağım? Aldığım 2-3 bin lira ile nasıl geçineyim? Bu parayla kendileri geçinsinler. Bunlarda Allah korkusu yok. Çay 15 liradan 170'e çıktı. Şeker, yağ fiyatları da arttı. Bir litre süt 15 lira olmuş. Benim 6 ufak çocuğum var. Hakkımı hiç kimseye helal etmiyorum. Bir emekliye 2 bin 500 lira yetmez." diye konuştu.

"KAŞIKLA VERİLİYOR; KEPÇEYLE GERİ ALINIYOR"

Akaryakıta gelen zamlardan dolayı motosikletine binemediğine dikkat çeken Mehmet Çoban, "Akaryakıta her gün zam yapılıyor. Motosikletim var ama akaryakıtın pahalı olmasından doları motosikleti kullanmıyorum. Akaryakıtın litresi 15 lira olmuş ve halen zam yapılmaya devam ediyor. Kaşıkla veriliyor; kepçeyle geri alınıyor. Bu duruma bir anlam veremedim. Asgari ücret almıyorum. Aylık bin liraya çalışıyorum. Domates ve salatalığı ikiye bölüp sabah akşam tüketiyorum. Öğle vakti aç geziyorum." dedi.

"ARTIK SANİYELİK ZAMLAR GELİYOR"

Yapılan zamların vatandaşı çok zor durumda bıraktığını belirten Mahmut Tolun, "Sayın Cumhurbaşkanımız, her konuşmasında ülkenin gelişmesi konusunda açıklamalarda bulunuyor. Ne yazık ki akaryakıta, doğalgaza, elektriğe ve insanın en temel ihtiyaçlarına zam üzerine zam geliyor. Bu durumda herkes gibi bizde zorluklar çekiyoruz. Elektrik geçen ay 50 ise bu ay 70 diğer ay ise 80 lira geliyor. Bunun açıklaması yapılsın ki bizde şartelleri indirelim ve elektriği hiç kullanmayalım. Elektrik kullanılmasa bile okuma bedeli gibi vergiler geliyor. Yapılan zamlar vatandaşı çok zorluyor.  Akaryakıta gelen zamlar sayaç gibi olmuş. Artık saniyelik zamlar geliyor. Bir litre benzin 18 liraya dayanmış durumda. Asgari ücrete yapılan zam eridi gitti. Asgari ücret alınmadan bitti. 4 bin 250 lira kimseye yetmiyor." ifadelerini kullandı. İLKHA