Öğle: İkindi:
4 °C
asd

ZAMLAR ASGARi ÜCRETTEKi iYiLEŞTiRMEYi ERiTTi

ZAMLAR ASGARi ÜCRETTEKi iYiLEŞTiRMEYi ERiTTi

Yılın ilk günlerinde doğalgaz ve elektriğe zam yapılmasına tepki gösteren HÜDA PAR Batman İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yılın daha ilk gününde elektrik, doğalgaz ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamlar daha şimdiden asgari ücretteki iyileştirmeyi eritmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Zamların dar gelirli ailelere büyük darbe vurduğu belirtilen açıklamada, “2020'yi hedeflenenin iki katı olan %14,6'lık bir enflasyon ile tamamladık. Bu rakamın ortaya çıkmasında %21 civarındaki gıda enflasyonu belirleyici olmuştur. Özellikle dar gelirli vatandaşlar için gıda enflasyonundaki bu yükselme, ağır bir dengesizliğe ve refah kaybına yol açmıştır. Yılın daha ilk gününde elektrik, doğalgaz ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamlar daha şimdiden asgari ücretteki iyileştirmeyi eritmiştir. Elektrik ve doğalgaza son üç yılda yapılan zamlar enflasyonla orantılı olmadığı için hem dar gelirlilere hem de sanayi ve üretime ağır bir darbe vurmuştur.” Denildi.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Hayat pahalılığı vatandaşın hayatını çekilmez hale getirmiştir.  Ekonomide bozulan dengelerin tamiri için zemin, uygun hale getirilmelidir. Refah kaybına uğrayan kesimlerin sorunları çözülmelidir. Son dönemde oluşan olumlu hava ve pozitif beklentilerin altı doldurulmalı, ekonomiyi faiz ve döviz sarmalından kurtaracak adımlar atılmalıdır. Memur ve emekli aylıkları için ön görülen maaş artış oranı için 2020'de gerçekleşen gıda enflasyonu baz alınmalı, zamların altında ezilmelerine müsaade edilmemelidir.” ŞEVKİ ASLAN