Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

SOKAK HAYVANLARINA DAiMi BARINAK iNŞA EDiLMELi

SOKAK HAYVANLARINA DAiMi BARINAK iNŞA EDiLMELi

HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Durmaz, sokak hayvanlarına daimi barınak ve yaşam alanları inşa edilmesi gerektiğini belirtti.

HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı M. Şerif Durmaz ve beraberindeki heyet, Bir Kalp Bin Umut Platformu ve Sahipsiz Hayvanlar Derneği’ni ziyaret etti.

HÜDA PAR heyeti, Bir Kalp Bin Umut Platformu Başkanı Veysi Mercimekçi ve Sahipsiz Hayvanlar Derneği yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

Ziyarette Batman merkezinde yaptıkları çalışmalara dair bilgiler veren Durmaz, amaçlarının vatandaşları ilgilendiren meselelerle alakalı toplumsal bir duyarlılık oluşturmak olduğunu söyledi. 

Hayvan hakları ve hayvanlara muamele konusunda toplumda bir değişimin yaşanması gerektiğinin altının çizildiği ziyarette, Peygamberimizin hayvanlara nasıl davrandığına ilişkin örnekler verildi.

Son dönemlerde şehir merkezinde ve insanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde sahipsiz sokak hayvanlarının çoğaldığını belirten Durmaz, “Sahipsiz sokak köpeklerinin insan yoğunluğunun olduğu yerlerde çoğalması kimi vatandaşlarımızın tedirgin olmasına neden olmaktadır. Aslında bu durum, aynı zamanda sahipsiz hayvanlar için de ciddi bir tehlikedir. Çünkü önemli bir kısmı arabaların altında kalarak veya farklı sebeplerle telef olabilmektedir.” İfadelerini kullandı.

Durmaz, “Sahipsiz hayvanların belediyeler tarafından kalıcı olarak meskûn mahallerden uzaklaştırılması ve daimi barınaklara alınmalarını, kanun ve yönetmeliğe göre yasaktır. Hem insanlar hem de sokak hayvanları için sorun haline gelen mevcut duruma çözüm bulunmalıdır. Özellikle de sokak hayvanlarına meskûn mahallerden uzakta daimi barınak ve yaşam alanları inşa edilmelidir.” şeklinde konuştu.

Ziyaretleri dolayısıyla Merkez İlçe Başkanı Durmaz ve heyetine memnuniyetini bildirip teşekkür eden Mercimekçi, HÜDA PAR’ın sahipsiz sokak hayvanları konusuna gösterdiği hassasiyetten dolayı memnun olduklarını belirtti.

Ziyaret karşılıklı iyi dilek temennileriyle sona erdi. AHMET KÖLGE