İmsak: Güneş:
4 °C
asd

BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ESNAFI VURDU

BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ESNAFI VURDU

Önceki bayramlarda, bayram öncesi yoğunluk oluşan giyim ve ayakkabı satan işletmelerde, uzun bir süredir Coronavirus salgınından dolayı hareketsiz günler yaşanırken alınan 'Ramazan Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı kararı' ile birlikte esnaf neredeyse iş yapamaz hale geldi.

Coronavirus tedbirleri nedeniyle işlerinin içler acısı olduğunu ve durma noktasına geldiğini ifade eden esnaf Muhammed Karataş, "Covid-19 hastalığı çıktığından beri iş yapamaz hale geldik. Üç aydır çek, senet ve kira ödemelerimizi yapamadığımızdan üst üste yığıldı. Esnaf perişan halde. Tek temennimiz bir an önce bu salgın hastalığın bitmesidir. Ramazan ayına girdiğimizde gözümüz bayram yoğunluğundaydı ama şu anda beklediğimiz gibi olmadı ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Geçen sene Ramazan Bayramında işlerimiz iyiydi. Hastalıkların olmadığı çok güzel bir Ramazan geçirdik. İnşallah temennimiz; güzel günlerin gelmesini ve işlerimizin eskisi gibi olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum." diye konuştu.

"AREFE GÜNÜNDE İŞ YAPACAĞIZ DİYE UMUTLARIMIZ VARDI"

Cumhurbaşkanımızın 4 günlük yasak kısıtlaması haberinden sonra işlerinin daha da kötüye gittiğini belirten bir diğer esnaf Yavuz Kişmer, "Son üç ayda yapamadığımız işi Ramazan bayramının 4 gününde yapacağız diye umutlarımız vardı. Cumhurbaşkanımızın 4 günlük yasak kısıtlaması haberinden sonra işlerimiz daha da kötüye gitti. Esnafın bankalara olan senet ve çeklerle ilgili Cumhurbaşkanımızın 'ertelenecek ve çekleri kaşelenmeyecek bide esnafa kredi desteği sağlanacak' haberi üzerine gittiğimiz bankalar, bize bu haberin aksine olumlu bir yanıt vermedi ve 'ödemeler yapılmadığı takdirde çeklerinin kaşeleneceğini' söylediler. Ayrıca kredi desteği de bize sağlanmadığından, firma olarak çok zor duruma düştük. Kiramızı, vergimizi ve personel ödemelerini yapamadığımızdan, elimiz kolumuz bağlı bir şekilde bekliyoruz. Yetkililerden esnafa yardımcı olmalarını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

" SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ OLMASI BİZİM İÇİN ÇOK KÖTÜ OLDU"

Satış yapamadıklarından dolayı dükkânların kapanma noktasına geldiğini belirten işletme müdürü Sebahattin Temel, "Kiramızı ödeyemez duruma geldik. Özellikle bayrama dört gün kala sokağa çıkma yasağının olması bizim için çok kötü oldu. Özellikle Arefe günü için söylüyorum. Arefe günleri bizim en iyi iş yaptığımız gündür. Arefe günü dışarı çıkma yasağı olmasından dolayı biz zor durumda kaldık. Coronavirus ten dolayı insanlar dışarı çıkmıyor piyasada iş kalmadığından dükkânlarımızı kapatma noktasına geldik." şeklinde konuştu. İLKHA)