Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Öğle: İkindi:
4 °C

Dışa Bağımlılık Biterse Ekonomi Düzelir

Dışa Bağımlılık Biterse Ekonomi Düzelir

Hükümete çağrıda bulunan Batmanlı iş adamları, ekonomik kriz ve saldırıların önüne geçebilmek için dışa bağımlılığın sona ermesi gerektiğini söylediler.

Ekonomisi dışa bağımlı olan Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu temel ürünlerin birçoğunu dışardan almak zorunda kalmasının ekonomik bağımlılığı artırdığı, krizleri tetiklediği belirtiliyor. Bu durumun ekonomimizi dış saldırılar ve ekonomik krizler karşısında savunmasız yaptığını belirten Batmanlı iş adamları, çözümün dışa bağımlılıktan kurtulmak, temel ürünlerin üretimine ağırlık vermek olduğunu söylediler.
Batmanlı iş adamlarından Ekrem Çetin ve Metin Başak, yatırımcının yaşadığı sıkıntıları anlattı.
Türkiye’nin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Çetin, “Başta Amerika olmak üzere bütün emperyalist güçlerin döviz kurları üzerinden ülkemize karşı başlatmış oldukları ekonomik bir savaşın içindeyiz. Bu da piyasalarda daralmaya sebep olduğundan üstüne birde faiz ve kur baskısı da eklenince sanayicinin elini ayağını bağlaması sonucu iflaslara ve iş yeri kapatmalara şahit oluyoruz.” dedi.
 “DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI BİTİRMELİYİZ”
Ülkeye katkı sağlayacak kalıcı projelerin hayata geçirmesi gerektiğine işaret eden Çetin, “Yaklaşık bir asırdan bu yana beli aralıklarla dış güçlerin içimizdeki taşeronları aracılığı ile oluşturdukları krizlerle boğuşarak biriken enerjimizin boşa çıkmasına sebep olmaktadır. Bu krizi ve gelecekte başka krizlerle bir daha boğuşmamak için ihtiyaç duyduğumuz ve yurt dışından ithal etiğimiz ürünlerin üretimini kendi ülkemizde gerçekleştirerek dışa bağımlılığımızı bitirmekten geçiyor. Bunu da gerçekleştirebilmemiz için tıpkı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kurulduğu gibi, bilimi sanayiyi ve teknolojiyi bir araya getirerek ülkemize katkı sağlayacak büyük ve kalıcı projelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.
 “ÜRETİCİNİN DESTEKLENMESİ GEREKİR”
Diğer bir Batmanlı iş adamı Metin Başak ise hükümetin üreticiyi destekleyecek ciddi adımlar atması gerektiğini vurguladı. Başak, şunları söyledi: “Devletin artık radikal kararlar alıp faiz indirimlerinde ve üreticiyi destekleme konularında çok ciddi adımlar atması gerektiğini düşünüyorum. Dolar 3 lirayken 7 liraya kadar çıktı. Şimdi borcu olan firmanın aynı anda borcu iki katına çıkmış oldu. Bankalarda bu sıkıntılı süreçte kredileri geri çekince üretici bitti. Ne üretim yapacak şansı ne de çalışacak şansı kaldı. Hükümetten beklentimiz; üreticinin gerçekten desteklenmesi, önünün açılması, faizsiz teminat karşılığında kredi yolunun açılmasıdır. Aksi halde fabrikalar çalışmayınca işçi çıkarmaları olacak ve piyasa tam tıkanacak.”

MEHMET EMİN URAZ