image

Hüda Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, bugünlerde gündeme gelen isimler arasında yer alıyor. Son günlerde yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Zekeriya Yapıcıoğlu'nun kim olduğu, eğitim hayatı ve mesleği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, HÜDA PAR kurucularından biri olan Zekeriya Yapıcıoğlu kimdir, kaç yaşında ve aslen nerelidir?

AK Parti listesinden İstanbul Hüda Par Milletvekili olan Zekeriya Yapıcıoğlu’nun eğitim hayatı, mesleği ve siyasi yaşamı

ZEKERİYA YAPICIOĞLU KİMDİR? 

Zekeriya Yapıcıoğlu 1966 yılında Batman'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Batman'da tamamlayan Yapıcıoğlu, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Yapıcıoğlu iyi derecede Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilmektedir. 

SİYASİ HAYATI

Siyasete Mili Nizam ve Milli Selametin Gençlik Kollarında başlayan Yapıcıoğlu Refah Partisinde bir süre gönüllü olarak çalıştı.

Hüda Par'ın kurucularından olan Zekeriya Yapıcıoğlu, 30 Haziran 2013'te Ankara'da yapılan 1. Olağan Büyük Kongre'de Genel Başkanlığa seçildi.

Haziran 2015 seçimlerine Diyarbakır'dan bağımsız aday olarak giren Yapıcıoğlu, ilde oyların %3,2'sini (22.923 oy) alarak vekil seçilemedi.

Hür Dava Partisinin 15 Mayıs 2016 tarihinde yaptığı, 2. Olağan Kongre'de Zekeriya Yapıcıoğlu yeniden genel başkanlığına seçildi.

Mayıs 2018'de Diyarbakır'dan bağımsız aday olabilmek için görevinden istifa eden Yapıcıoğlu, 2 Haziran 2021 tarihinde partisinin (HÜDA PAR) 4. Olağan Kongresi'nde Genel Başkanlığına üçüncü kez seçildi.

Zekeriya Yapıcıoğlu, 14 Mayıs 2023'te yapılan genel seçimlerde listelerinden girdiği Ak Parti'nin İstanbul 3. Bölge 4. sıradan milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi.

ZEKERİYA YAPICIOĞLU ÖZEL HAYATI

Yapıcıoğlu, evli ve beş çocuk babasıdır. HABER MERKEZİ

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *