image


Ramazan ayına günler kala Batman halkı, kentteki çarşı ve pazarlara giderek Ramazan alışverişini yapmaya başladı. Uzun süredir işlerinde durgunluk yaşayan esnafın yüzü, Ramazan bereketiyle bir kez daha güldü.

Esnaf, tezgâhlarında Ramazan ayına has ağırlıklı yiyecekler çıkarırken vatandaşlar ise özellikle temel ihtiyaçları olan peynir, zeytin, pekmez, tereyağı, helva, tahin, hurma gibi ürünlere rağbet gösteriyor.

Ramazan ayı nedeniyle çarşı ve pazarlarda yaşanan hareketliliğin kendilerini sevindirdiğini belirten esnaf, Ramazan'ın bereketiyle geldiğini ifade etti.

“HERKES RAMAZAN AYI HAZIRLIĞINI YAPIYOR"

Ramazan ayına saylı günler kaldığını belirten esnaf Mehmet Ali Yanaç, "Millet çarşıya gelip alışverişlerini yapmaya başladı. Oruçluyken tok tutmak için tahin, pekmez, helva, peynir ve çeşidine göre bal alıyorlar. Bununla beraber yumurta, zeytin gibi ürünleri alıyorlar. Bu şekilde herkes Ramazan ayı hazırlığını yapıyor. Her ne kadar pahalılık olsa da millet kendini aç bırakmak istemiyor. Bizlerde esnaf olarak Ramazan ayına özel çeşit çeşit helva ve bal getirdik. Burada taze taze susamdan tahin öğütüyoruz. Allah Teâlâ bu günlerimizi hayra vesile kılsın." dedi.

"MİLLET ALIŞVERİŞE GELİYOR"

İşlerinin açılmasına sevinen esnaf Celalettin Beğde, "Ramazan ayına doğru yaklaşıyoruz. Millette yavaş yavaş alışverişini yapmaya geliyor. Tezgâhımda tahin, helva, bal çeşitleri, pekmez, hurma çeşitleri ve birçok organik ürün var. Vatandaşlar genellikle tahin, pekmez, helva ve bal alıyorlar. Bununla beraber tereyağı, peynir gibi ürünleri de alıyorlar. Tüm ürünlerimizi hazırladık." diye konuştu.

"RAMAZAN AYI İÇİN HAZIRLIKLARIMIZI YAPIYORUZ"

Ramazan alışverişine çıkan vatandaş Tahir Kurt, "Ramazan orucu için bir kutu pekmez, bir kilogramda tahin aldım. Ramazan ayı için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Tahin ile pekmezi karıştırıp yediğimiz zaman bizi hem tok tutuyor hem de direncimizi güçlendiriyor. Allah bizlere ve tüm Müslümanlara Ramazan'a kavuşmayı nasip etsin." ifadelerini kullandı.

"GEÇEN SENEYE NAZARAN FİYATLAR DAHA PAHALI"

Ürünlerin pahalılığından şikâyet eden bir diğer vatandaş Tevfik Yıldız, "Alışverişimizi sürekli buradan yapıyoruz. Ramazan ayı için de tahin, pekmez, helva ve peynir aldık. Bununla beraber kahvaltılık malzemelerimizi aldık. Geçen seneye nazaran fiyatlar daha pahalı ama yine de almak zorundayız." şeklinde konuştu.

"BİRÇOK İHTİYACIMIZ VAR"

Vatandaş Bedrettin Ertekin, "Ramazan ayına bir kaç gün kaldı. İnsanların imkânı varsa Ramazan ayı için alışveriş yaparsa iyi olur. Aldığımız üründen kim iftarını açarsa büyük sevabı vardır. Bende biraz ceviz, biraz fıstık ve çekirdek aldım. Daha birçok ihtiyacımız var. Gücümüz yettiği kadar helva ve diğer şeyleri de alacağım." dedi.

Bir diğer vatandaş Ramazan Gezici ise şunları söyledi: "Oruç için pekmez aldım. Daha çok ihtiyaç var. Ne lazımsa mecburen alacağız. Özellikle hurma, helva ve tahin de alacağım."