Öğle: İkindi:
4 °C
asd

VATANDAŞ İKİNCİ EL TELEFONLARA YÖNELDİ

VATANDAŞ İKİNCİ EL TELEFONLARA YÖNELDİ

Yaşanan ekonomik kriz ve pahalılık yüzünden sıfır alamayan vatandaşlar ikinci el telefonlara yönelirken, çoğu vatandaş da bozulan telefonlarını tamir etmeyi tercih ediyor.


Konuyla ilgili gazetemize açıklamalar yapan ve durumun ne kadar vahim olduğunu anlatan Ömer Faruk Şahin adlı telefon satıcısı, “Telefon piyasasında dördüncü yılım. Genel olarak telefon tamiri ve cihaz alım satımıyla uğraşıyorum. Son bir aydır işlerimiz baya durdu. Bu cihaz üretiminden kaynaklanıyor bu da fiyatların yükselmesine neden olduğunu düşünüyoruz. Üretim olmadığı için elimizdeki cihazlarda bize yüksek fiyatlardan geliyor. Bu da işlerimizin duraksamasına neden oluyor. İnsanların sıfır telefon alamadığı içinde ellerinde ki telefonları hatta evde kullanılmayan telefonların geri dönüştürmeye çalışıyorlar. Son zamanlarda dikkatimizi çeken bu.” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR ESKİLERİ SATMADIĞI İÇİN YENİSİNİ DE ALAMIYOR”

Ellerindeki cihazları tamir ettirdiklerini söyleyen Şahin, “Son zamanlarda dediğim gibi halk evde kullanmadıkları telefonları getirip değerlendiriyorlar. Ellerindeki cihazları tamir edip kullanmayı tercih ediyorlar. Bir ay önce 5 bin liraya verdiğimiz cihazları şimdi 6 bin lira oldu. Bütün cihazlar 700-800 lira gibi bir zam geldi. Çok talep gören cihazlarımdan bir tanesi yok artık, ikinci ellerini bile bulmak zorlaştı. Piyasası da durdu. İnsanlar eskileri satmadığı için yenisini de alamıyor.” dedi.

“İNSANLAR SATTIĞININ YERİNİ DOLDURAMIYOR”

İnsanlar telefonunu satarsa başka telefon alamayacağını düşündüklerini belirten Şahin, “Sıfır cihazların fiyatları arttığı için ellerinde ki cihazları satmak istemediklerinden ikinci el cihazlarda kalmadı. İnsanlar sattığının yerini dolduramıyor. Bunlardan dolayı piyasa bir aydır durgun. Çip üretimi de olmadığı için cihaz üretimi de durmuş durumda. Nasıl bir çözüm bulunur bilmiyorum. Allah hayretsin.” diye söyledi.

“BİRAZ DURUMLARI OLANLARDA İKİNCİ EL TELEFON ALIYOR”

Telefonların satışının bir aydır durduğunu söyleyen Hamza Saydam, “On senedir telefon işi yapıyorum. Fiyatlar yükseldiği için millet artık telefon alamıyor. Alım gücü düştüğü için ya ikinci el telefon alıyor ya da tamire yöneliyorlar. Telefonları bozulduğu zaman gerekirse 300 veya 500 lira verip tamir ediyorlar. Çünkü en düşük telefon bugün 3 bin veya 4 bin lira imkân yok almaya. İmkân olmadığı içinde genelde telefon tamirine yöneliyorlar. Biraz durumları olanlarda ikinci el telefon alıyor. Şu an sıfır telefonların satışları bir aydır durdu maalesef.” dedi.(VEYSİ GÜLTEKİN)