Öğle: İkindi:
4 °C
asd

YUMURTA DA ARTIK LÜKS TÜKETİM

YUMURTA DA ARTIK LÜKS TÜKETİM

Yumurta fiyatlarındaki artışı, kuş gribi nedeniyle tavukların azalışı ve ithal hammadde fiyatlarındaki artışa bağlayan sektör temsilcileri, bunun yumurta fiyatlarına da yansıdığını söyledi.


Yumurta fiyatları geçen seneye oranla ciddi anlamda arttı.Batman’da 30’lu bir koli yumurta fiyatı 65 ila 75 lira arasında satılıyor.

Fiyatındaki artış nedeniyle yumurta satışlarının neredeyseyarı yarıya düştüğüne dikkat çeken sektör temsilcileri, yetkililerden bununönüne geçilmesini istedi.

Yumurta fiyatlarındaki artışın sebebini anlatan yumurtasatıcısı Muhammed Yamaç, yumurta fiyatlarındaki artışın birinci sebebinin arzve talepten kaynaklandığını belirtti.

"ACİLEN TEDBİR ALINMALI"

Yumurta fiyatlarındaki artışın sebebinin hammaddedeki yüksekfiyatlar ve tavuklarda yaşanan hastalıktan kaynaklandığına dikkat çeken birdiğer yumurta satıcısı Savaş Koç ise şunları söyledi: "Bununla beraberküresel bir artış ve mazot fiyatlarının yüksek olmasının da etkisi var. Oysakibu artışlar olmasaydı şu anda bir koli yumurtanın fiyatı 50 ila 55 liraarasında olması gerekirdi. Ancak şu anda 70-75 bandında bulunuyor. Gerçekten deyumurta fiyatları şu anda çok yüksektir. Bunun için de bir an önce bir tedbiralınmasını istiyoruz. Bu şekilde masraflarımızı çıkartamıyoruz. Yumurtasatışımız yüzde 50'ye kadar düştü. Kuş gribi biterse ve girdi fiyatları düşersebiraz rahatlarız.”