İmsak: Güneş:
4 °C
asd

YATIRIM VE PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ

YATIRIM VE PROJELER DEĞERLENDİRİLDİ

AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir ve AK Parti İl Başkanı Akif Gür, basın mensuplarıyla bir araya gelerek ilimize yapılan yatırımların yanı sıra devam eden projeler ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Toplantıda ilkin sözü alan İl Başkanı Akif Gür, AK Parti’nin Türkiye’de 20 yılda büyük değişim ve dönüşüme imza attığını söyledi.

Özdemir ve parti teşkilatıyla beraber, Batman halkına bu süreçte yapılan ve yapılması planlanan bazı yatırımlar ve değerlendirmelerde bulunan Gür, “Tasarruf tedbirlerinin alındığı ve kapanmaların yaşandığı yılda bile OSB bölgesinde 4.000 küsur olan istihdam sayısı 11.000 yaklaştı. Tekstil sektöründe çalışan kişi sayısı 14.000 den 40.000’lere geldi. Sadece istihdam da değil çevre ve şehircilik anlamında son yıllarda sürekli gündeminde olan, 50 yıldır kangren haline gelen ve her siyasinin vaatleri arasında yer alan İluh Seresi Kentsel Dönüşüm Projesi bizim dönemimizde vuku buldu.” dedi.

Sosyal Devlet Anlayışıyla Hareket Ettik

Sosyal alanda da büyük adımların atıldığını belirten Gür konuşmasına şöyle devam etti, “2022 yılında 1 Ocak - 17 Haziran tarihleri arasında sosyal anlamda yapılan 19.663 aileye, 12 milyon 566.000 TL tutarında nakdi yardım yapıldı. Kömür yardımı yapıldı. 670 tane eşi vefat eden muhtaç kadınlarımıza 1 milyon 328.000 TL maddi yardım yapıldı. Öksüz ve yetimlere 791.550 Lira yardım yapıldı. Bunun detaylarına inecek değiliz. Aşevlerinden ekmek yardımına kadar…. Bu süreçte tam bir sosyal devlet anlayışıyla hareket ettik. Daha önce bildiğiniz gibi sosyal devlet anlayışı anayasada sadece bir terimden ibaretti. Biz bunu icraata döktük.”

Seracılık Kültürü Karşılık Buluyor

Batman’a ilişkin her bir sorunun çözümünü görev edinerek tasarladıkları projeleri gerçekleştirmek için çaba sarf ettiklerini belirten Milletvekili Ziver Özdemir ise, İluh Deresi’nin ıslah projesine ilişkin açıklamada bulundu.

Özdemir, “İluh Deresi projesinde süreç TPAO'nun bittiği sınıra kadar süreç tamamlanmıştır. Ayrıca kamulaştırma gerekiyordu. Bakanlıktan 40 milyon civarında kamulaştırma talimatı verildi. Belediye şuan yıkım için ihaleye çıkmış. İhale de kısa bir şekilde neticeye kavuşacak. En azından böylelikle projenin önü açılmış olacak. Ayrıca takip ettiğimiz başka işlerde var. Nohuttan tutun salep ve benzeri lavanta türü ürünlere kadar bitkilerde hem yerelde çalışıyoruz hem de tarım bakanlığından gerçekleştirilen projeler hakkında vatandaşları bilgilendiriyoruz. Geçen sene bunlarla ilgili çok ciddi yatırımlar ve katkılar sunuldu. Ticarette de bildiğiniz gibi  yerel ve genelde de tarım bakanlığının destek ve  teşvikleri var. 'Ayrıca Batman seracılık kültüründe yavaş yavaş karşılık buluyor. Balpınar çevresinde ve Beşiri'ye bağlı Rıdvan Köyünde vatandaşlarımız bireysel olarak çok ciddi olarak seracılığa başlamış bulunmakta ve orada da çok güzel neticeler alıyoruz. Dedi. M.ŞERİF DURMAZ