172

Arapça’da tövbe kelimesi, kökeni tabe olan kelimenin masdarı olup geri dönmek, dönüş yapmak anlamlarına gelir. Bu tariften hareketle;

AK Parti, seçmenin attığı ve sersemleştirdiği seçim tokadından sonra tövbe etmişe yani hatalarından dönüş yapmışa benziyor. 

Malum seçim sillesi biraz geç de olsa yan etkisini veya düz etkisini göstermiş durumda. Nasıl mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, başıboş köpeklerin uyutulmasını içeren kanun teklifinin meclise getirileceğini söyledi.

Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan başıboş köpek sorunumuz var, dedi. Bazı ülkeler Türkiye’ye gelecek vatandaşlarını kuduz ve sahipsiz köpekler için uyarmaya başladı, dedi.

Kimse bize merhamet üzerinden ders vermeye kalkmasın, dedi. Sahipsiz köpek sayısını ‘yakala-kısırlaştır-sal’ metoduyla çözmek istedik ama bu bir çözüm olmadı, dedi. Bu çığlıklara sessiz kalamayız, dedi. Nereden baksan bir tövbe yani dönüş alameti bu açıklamalar.

Erdoğan başka şeyler de söyledi. Darmadağın edilen aile kurumuna da değindi.

Aile yapımıza durmadan saldırı yapılıyor, dedi. Kadın derneklerinin kiminle iş yaptığı yavaş yavaş ortaya çıkıyor, dedi.

Toplumun temel direği olan aile kurumunun önemini daha iyi anladığımız günlerden geçiyoruz, diyerek incileri döktürdü. Tövbe ettiklerine yani dönüş yaptığına dair güçlü sinyaller verdi. Özgürlük kapsamındaki haramlar aile ve ahlakı çökertiyor, dedi.

Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken parçalanmış ailelerin sayısı günden güne çoğalıyor, diyerek tövbe alametlerini güçlendirdi.

Adama sormuşlar: “İsmin nedir?” “Mehmet yumuşak g’siz” demiş. Soru soran kişi: “Ama Mehmet’te yumuşak g yok ki” diye şaşkınlığını ifade edince bizim Mehmet: “E biz ne diyoruz” demiş.

Biz de Mehmet gibi Cumhurbaşkanı’na “E yıllardır biz ne diyorduk” demekte haksız mıyız?

Hele bir nafaka zulmü var ki! Sormayın gitsin! Buna değinirsek köşe sınırlarımızı aşmış oluruz. Bir kişi bütün günahlarından tövbe etse de hala şirk koşuyorsa yaptıkları nasıl ki berhava ise AK Parti de bütün hatalarından tövbe etse ama nafaka zulmüne el atmazsa onun davası boştur. Tövbesi tewbetul batiledir.

Şimdi ortada kazık gibi duran bir soru var; bu tövbe nasuh tövbesi mi yoksa darkitok tövbesi mi?

Nasuh Tövbe: Nasuh adında biri tebdili kıyafet yaparak sürekli kadın hamamına giriyormuş. Bu yönde bir istihbarat alınmış, hamamda genel arama yapılmış. Bizim Nasuh elini açmış içten Allah’a yalvarmış: “Ya Rabbi! Eğer bu ayıbımı örter ortaya çıkmamı engellersen bir daha kadın hamamına girmeyeceğim” diyerek tövbe etmiş. Settar olan Allah ayıbını setr eylemiş. Nasuh bir daha da kadınlar hamamına girmemiş. O gün bugündür orijinal tövbe “Nasuh Tövbe” olarak isimlendirilmiş.

Darkitot Tövbesi: Kürtçemizde tövbelerini çabuk bozanlara “Tövbesi darkitok tövbesi gibi” derler. Ağaçkakana Kürtçe darkitok deriz. Darkitokun kafası sabahtan akşama kadar ağaç kakmaktan ağrı yapıyormuş. Akşam olduğunda da çektiği baş ağrısı nedeniyle bir daha asla gagasını ağaca vurmayacağına dair tövbe ediyormuş. Sabah olup ağrısı geçtiğinde de tövbesini unutuyor ağaç kakmaya devam ediyormuş. Tövbesine sadık kalmayanlar Kürtçemizde “Toba wî toba darkitokê” yani tövbesi ağaçkakan tövbesi olarak isimlendirilir.

AK Parti’nin önünde seçmeli iki ders var. Bakalım hangisini tercih edecek. Nasuh Tövbesi mi yoksa Darkitok Tövbesi mi?

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *