3

Her gün binlerce Batmanlının akın ettiği İstiklal Parkı’nda ne acıdır ki mescid bulunmuyor. Halkın % 99’unun Müslüman olduğu ülkenin belki de en dindar şehrinde vatandaşların ibadetlerini yapabileceği bir yer ayrılmamış. 177 dönüm arazi üzerine yapılan parkta erkekler için en ufak bir yer ayrılmamış. Kadınlar için ise iki kişinin ancak sığabileceği minnacık bir alan bebek emzirme odası olarak ayrılmış başka yer olmadığı için namaz da orda kılınıyor.

Bu Batman’ı yönetenlerin aslında bu halktan ne kadar uzak olduklarının açık bir kanıtıdır. 177 dönüm 177.000 m2 alana tekabül ediyor. Bu devasa parkın projesini yapanlar, projeye onay verenler bu 177.000 m2 alanın en azından 17 m2sini Müslümanların ibadetini yapacakları bir alana ayırmayı neden hiç düşünmediler. Her köşeyi cafe, market, lokanta vs ücretli mekanlara ayıranlar namaz kılanlardan ücret alamayacakları için mi bir mescid açmaya tenezzül etmediler.

Efendiler bu şehrin tek sorunu önceki asfaltı kazıyıp tekrar dökmek değildir. Batman’a, Batmanlıya yaraşır mekanlar da oluşturmalısınız. Hafta sonları 20 binden fazla insanın akın ettiği bir yere mescid kurmak zorunluluktur. Haa öyle köşe bucakta iki kişinin ancak sığabildiği mini minnacık bir yer değil rahatça ibadet edilebilecek bir mescid açmak İstiklal Parkı için olmazsa olmaz sorunluluktur.

Uçsuz bucaksız parkta onca boş alana rağmen on binlerce Batmanlı için en ufak bir mescid yeri bulamamanın anlaşılır, izah edilebilir en ufak bir tarafı yoktur. Yol yakınken bu yanlıştan dönülmeli ve telafisi yapılmalıdır.

Çok güzel bir park yapılmış eyvallah ama mescidsiz park emin olun ki her zaman eksikliğini hissettirecektir. Festivallere, konserlere, bu milletin hayrına en ufak katkısı olmayan uyduruk çalışmalara dünya kadar para harcayanların bir mescid için ayırabilecekleri üç beş kuruşları illaki vardır.

Tüm İslam tarihinde en öncelikli mesele mescid ve camiler olmuştur. Bir yer inşa edilirken önce cami ve mescidlerin yeri belirlenir şehir bunların etrafına kurulurdu. Peygamber efendimiz Medine’ye hicretinde yaptığı ilk şey mescidin yerine karar verip oraya en hızlı şekilde mescid inşa etmek olmuştur.

Eğer Müslümansak peygamber efendimizin yolunu takip etmeli ve bu güzel şehrimizin en önemli parkında şanına uygun bir mescid alanı ayırmalıyız. Haa birileri yok namaz niyaz, mescid cami umrumuzda değil diyorsa da izin verilsin Müslümanlar kendi aralarında para toplayıp oraya en güzel mescidi yapabilecek kudrettedirler.   

Ryan Reynold

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *