Gram altın Cumhuriyet Altını Gümüş ONS Yarım Altın

Akşam: Yatsı:
4 °C

TRAFİK KAZALARI KADER Mİ?

 • MEDENİ GÜNER
 • 2019-06-10 17:24:59
 • 29 Görüntülenme

 •                  Sevgili okurlarım. Sevinçlerin paylaşıldığı, hasretlerin giderildiği şu mübarek bayram günlerinde içimizi karartan trafik kazaları haberleri ile maalesef çok müteessir olmaktayız. İçişleri Bakanlığının verilerine göre 7 günlük bayram tatilinde meydana gelen trafik kazalarında 65 kişi hayatını kaybederken,  661 kişi de yaralandı.  Ancak savaşlarda bu kadar kayıp yaşanır. Hele ki mutlulukların paylaşıldığı böyle bir zaman diliminde, sevdiklerini kaybedenler için bayramlar cehenneme dönüşmektedir.

                  Ölümü engellemek mümkün değildir.  Ancak ölümleri azaltmak için gereken tedbirleri almak mümkündür. İnsan hayatını kolaylaştıran araçlar, hayatımızın her alanına girmişlerdir. Kullandığımız otomobiller ve diğer vasıtalarda bu araçlardandır. Bu araçlar üretilirken maksimum güvenlik için gerekli bütün şartları yerine getirecek şekilde üretilirler. Ancak, sürücüden kaynaklı sebeplerden meydana gelen kazaları önleyecek bir sistem, ne yazık ki daha geliştirilemedi. Şu istatistiklere bakar mısınız?

                  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı 'Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ raporuna göre, Türkiye karayolu ağında 2017 yılında toplam 1 milyon 202 bin 716 adet trafik kazası meydana geldi. Söz konusu kazaların 1 milyon 20 bin 47’si maddi hasarlı, 182 bin 669'u ise ölümlü yaralanmalı kazalar oluşturdu. Trafik kazaları sonucunda 7 bin 427 kişi öldü, 300 bin 383 kişi yaralandı. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında toplam ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alırken, maalesef ölü sayısında ise ilk sırada bulunuyor

                  2017 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 213 bin 325 kusura bakıldığında kusurların % 89,9’u sürücü, % 8,5'inin yaya, % 0,7'sinin yol, % 0,5’inin taşıt ve % 0,4'ünün yolcu kaynaklı olduğu görülüyor. Sürücü kaynaklı gerçekleşen 142 bin 487 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasının %40,8’i, sürücülerin araç hızını yol, hava ve trafiğin şartlarına göre ayarlayamamasından kaynaklanırken %13’ü ise kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmamasından ve %8’i ise manevraları düzenleyen genel şartların yok sayılmasından kaynaklanıyor. Veriler gösteriyor ki, dikkatli ve kurallara uygun araç kullanımı, kaza sayısını neredeyse yarı yarıya azaltabilir.

                  Görüleceği üzere Trafik Kurallarına uymamanın acı sonuçları mal ve can kaybına sebep olarak bizlere pahalıya mal olmaktadır.

                  Kendimizden ve ihmalkarlığımızdan kaynaklı kazaları kadere yüklemek yanlıştır. Bu acı tabloyu değiştirmek elimizdedir. Kader deyip geçiştirmek, çürük bir gerekçedir.     Evvela tedbiri almak gerekir. Bütün tedbirlere rağmen meydana gelebilecek istenmeyen olaylara sabretmek müminin özelliklerindendir.

                  Sürücü eğitimlerinde, yetkili kurumlara da çok işler düşmektedir. Bu konuda eğitim merkezlerinin sağlam ve eksiksiz bir yönetmeliğe sahip olması gerekmektedir. söz konusu insan hayatı olunca esnek davranmak, cinayete ortak olmak demektir.

                  Hele ki bölgemiz özelinde, bireysel ilişkilerin ve akrabalık bağlarının ön planda olduğu göz önüne alındığında nice sürücü adayı, ehil olmadığı halde sürücü belgesi almaktadır.Belge düzenleyen yetkili kişi ve  kurumlar meydana gelen kazalarda direk vebal altına girmektir. Belgeyi, hak etmeyene veren eğitmen, bir tanıdığını kırmamak adına birçok masumun canına kastettiğinin farkında mıdır Acaba... El hasılı bu konuda yazılacak çok şey var. Ancak bize ayrılan alan bu kadar.

                  Sevdikleriniz için lütfen kurallara uyun. Özellikle emniyet kemerlerinizi takmayı ihmal etmeyin. Vesselam.