Akşam: Yatsı:
4 °C
asd

"Dünya Arapça Günü" kutlandı

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi tarafından "Dünya Arapça Günü" yapılan etkinlikle kutlandı.

Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi, Ahmede Hani Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mehmet Şimşek Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Dünya Arapça Günü nedeniyle Batman İl Kültür Müdürlüğünde etkinlik yapıldı.

Etkinlik, İl Müftüsü Turgut Erhan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Davut Okçu ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

 Etkinlik, İbrahim Halil Yakut'un Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde yapılan çalışmaları anlatan İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Davut Okçu, "18 Aralık Dünya Arapça günü biz Müslümanlar için Arapça imanımız anayasamızın dilidir." dedi.

Okçu, "Kur'an-ı Kerimin dili aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'in ilk müfessiri ilk yorumlayıcısı Efendimizin (sav) ana dili. Dinimizi öğrenmemiz için bu iki kaynağa ihtiyacımız var. Hem Kur'an-ı Kerim hem de hadisi şerifler Arapça yazılmış. Ayrıca bugün dünyanın pek çok yerinde Dünya Arapça Günü kutlanıyor. Arapça Birleşmiş Milletler teşkilatın 6 resmi dilinden biridir. Bu özelliği itibarıyla Türkiye'de sadece ilahiyat ve İslami İlimler Fakültesinde değil, başka üniversitelerinde edebiyat fakülteleri bünyesinde Arap Dili ve Edebiyatı bölümü olarak okutulmaktadır. İslami İlimler Fakültesi olarak 9 öğretim üyesi, 4 araştırma görevlisi, bir okutma ve 3 tanede yabancı hoca ile tedrisatımızı yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.

İmam hatip lise öğrencilerin seslendirdikleri Arapça ilahiler, tiyatro ve İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinin Arapça şiir yarışması yapıldı. Şiir yarışmasından sonra Uluslararası Arapça Yarışma dünya şampiyonu olan imam hatip lisesi öğrencileri Türkçe ve Arapça olarak veda hutbesini okudu.

Son olarak etkinliğe katkı sunanlara çeşitli hediyeler ve plaketler verildi.  Recep Fırat

 

 

Yorum yapın

Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında ya da subdomain olarak oluşturulan diğer sayfalarında paylaşamaz *

0 Yorum