image

Sıcakların artması, ani hava değişimi ve benzeri nedenlerden ötürü son günlerde Batman’da ishal, kusma, mide bulantısı, halsizlik gibi şikayetlerle hastanelere gelen vaka sayılarında bir artış gözleniyor. Konuyla ilgili gazetemize bilgilendirmede bulunan İl Sağlık Müdürü Semih Canpolat, önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Görülen vakaların salgından çok yaz sıcaklarının ve ani hava değişiminin etkisiyle olduğunu vurgulayan Canpolat, “Yaz mevsimiyle beraber malum sıcakların birden yükselmesiyle bağışıklık sistemimizle bir reaksiyon oluşuyor. Bundan dolayı bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş çocuklarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış kronik rahatsızlığı olan hastalarımızda ve yaşlılarımızda daha çok etkilenme görülüyor.” Dedi.

Hastalığa karşı alınacak tedbirlere değinen Canpolat, “Özellikle yaz mevsiminde dikkat etmemiz gereken şeyler; beslenme düzenimize dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle bu grup için bu konu çok önemli. Daha çok açık renkli ve ince elbiselerin tercih edilmesi gerekiyor. Ter ile beraber bir miktar klor ve sodyum atıyoruz. Bunu dengelemek için su içmemiz gerekiyor, yeterli derecede sıvı tüketmemiz gerekiyor.  Sıvıdan kastımız sudur. Şekerli içecekler, kahve gibi çay gibi tükettiğimiz içecekler; suyun yerini tutmuyor. Bu yüzden mutlaka yeteri miktarda su tüketmemiz gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Temizlik faktörüne de değinen Canpolat, “Ayrıca mutlaka ellerimizi düzenli olarak yıkamamız gerekiyor. Özellikle ishal vakaları elden ele dolaşan gastrointestinal sistem dediğimiz, ağızdan başlayıp anüse kadar geçen hareketlenmeler oluyor. Bu durum sebebiyle acil servislerimize birçok başvuru gelebiliyor. Tekrar vurgulamak gerekirse, yeterli beslenme, dengeli beslenme, uyku düzeni, yeterli miktarda tüketimi ve açık renkli elbise giymeyi tercih etmemiz lazım. Bunlara dikkat edilirse inşallah daha sağlıklı bir yaz geçirilir.” Dedi. MUSTAFA KAYNAK


0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *