image

 

Batı Raman Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen programda “Hassas Tarım Sistemleri ve Tarımda Enerji Semineri” etkinliği düzenlendi. Programa Batman Valisi Ekrem Canalp, üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Batman Tarım İl Müdürü Mehmet Aydın, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, birçok akademisyen ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Demir, Üniversitenin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında salonu bilgilendirirken, açılacak olan İnovasyon Merkezi’nin tarım sektörünün modernleşmesi ve enerji verimliliğinin artırılması konularında önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Tarım sektörünün modern teknolojilerle desteklenmesinin hem insan gıdası hem de ekonomik kalkınma için elzem olduğunu belirtti. Tarımda yenilikçi yaklaşımlar ve hassas tarım uygulamaları ile daha sürdürülebilir ve verimli bir üretim modeli oluşturulabileceğini ifade eden Rektör Demir, üniversitenin bu tür projelerle bölge kalkınmasına destek olmasından gurur duyduğunu ifade etti.

Batman Valisi Ekrem Canalp programda yaptığı konuşmada; kırsaldan şehre yönelen göçün artış gösterdiğini ve bu durumun çiftçilik faaliyetlerini olumsuz etkilediğini belirtti. Ayrıca, çiftçi nüfusunun yaş ortalamasının yükselmesiyle birlikte tarım sektöründe genç işgücünün azaldığına dikkat çekerek tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin modernizasyonu ve verimliliğin artırılması gerekliliğine vurgu yaptı.

Vali Canalp, gençlerin tarım ve hayvancılık sektörlerinde istihdam edilmeye teşvik edilebilmesi için bu alanların çağdaş yöntemlerle geliştirilmesinin önemine vurgu yaparak konuşmalarını sonlandırdı. (HABER MERKEZİ)

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *