image

Gandlova kentinde yapılan hükümet toplantısının ardından Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast girişiminde bulunuldu. Bildirildiğine göre göğsünden, karnından ve uzuvlarından vuruldu.

Görgü tanıkları Plus jeden deň gazetesine dört veya beş el silah sesi duyduklarını söyledi.

Yayına göre başbakan uzuv, göğüs ve midesinden yaralandı, durumunun çok ciddi olduğu değerlendiriliyor.

Fico'nun helikopterle hastaneye kaldırıldığı, hastaneye vardığında bilincinin yerinde olduğu aktarıldı.

Ülke medyasına göre 71 yaşındaki bir adam Slovak başbakanına ateş etti.

Slovakya Devlet Başkanı Zuzana Caputova'nın konuyla ilgili bir konuşma yapması bekleniyor.

Dünyadaki tepki

Avrupalı politikacılar Fico'ya düzenlenen suikast girişimini şiddetle kınadı. Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen'e göre olay "Avrupa diplomasisini baltalıyor"

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel , Fico'ya yönelik suikast girişimini hiçbir şeyin haklı çıkaramayacağını kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaşananlar karşısında şok olduğunu söyledi .

Malta AGİT Başkanlığı saldırıyı kınadı ve Fico'ya iyileşme diledi.

Komşu Macaristan'ın Başbakanı Viktor Orban , "canavarca saldırı" karşısında şok olduğunu söyledi ve Polonya Başbakanı Donald Tusk, Slovak mevkidaşına destek mesajları verdi.

Belarus Dışişleri Bakanlığı da Fico'ya yapılan saldırıyı şiddetle kınadı.

Belçika Dışişleri Bakanı Aja Labib,  olayın araştırılması gerektiğini söyledi. Letonya Devlet Başkanı Edgars Rinkevics de bu yönde çağrıda bulundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Slovak başbakanının sağlığı için dua ettiğini söyledi.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Slovak meslektaşına yönelik suikast girişimi haberi karşısında şok olduğunu belirterek, demokrasiye yönelik her türlü şiddet ve saldırıyı kınadı.

Robert Fico kimdir?

Robert Fico, 25 Ekim 2023'ten bu yana Slovakya'nın Başbakanıdır. Daha önce 2006-2010 ve 2012-2018 yıllarında bu görevi yürütmüştü.

Uzun süredir Batı'nın Ukrayna'daki stratejisini eleştiriyor ve çatışmanın askeri bir çözümünün olmadığını, Kiev'e silah sağlanmasının her iki tarafta da çok sayıda can kaybına yol açtığını vurguluyor.

Fico, Slovakya'nın Ukrayna'nın NATO üyeliği başvurusunu "büyük bir saçmalık" olduğu için desteklemeyeceğini defalarca belirtti.

Şubat 2024'te Slovak Başbakanı, "Ukrayna'daki çatışmanın en başında söndürülmesi mümkündü, ancak birisi Ukraynalılara bunun yapılmaması gerektiğini söyledi" dedi.

Fico yönetimindeki Bratislava defalarca ateşkes ve barış müzakerelerinin başlatılması yönünde çağrıda bulundu.

Rusya karşıtı yaptırımların "Slovakya sakinleri üzerinde olumsuz etkisi olduğunu" düşünen Fico, ayrıca Ukrayna'daki çatışmanın sona ermesinin ardından Rusya ile "ilişkilerde önemli bir standardizasyon" olması gerektiği görüşünü de dile getirdi. (İLKHA)

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *