image

Her akaryakıt istasyonunda gördükleri farklı fiyatların artık tek fiyata geçilmesiyle ortadan kalkmasını olumlu bulduklarını söyleyen araç sürücüleri, bunun yanında yüksek akaryakıt fiyatlarının da düşürülmesini istedi. 

Akaryakıtta tek fiyat döneminin bugün itibarıyla başladığını belirten Akaryakıt İstasyonu Saha Sorumlusu Salih Çoban, bu durumun en çok araç sürücüleri için iyi olduğunu söyledi.

Daha önce her firmanın özellikle kendine özgü motorin çeşitlerinde fiyat farklılıkları olduğundan dolayı her istasyonda fiyatların değiştiğini belirten Çoban, EPDK'nın uygulamaya koyduğu yeni kararla bu fiyat farklarının ortadan kalktığını söyledi.

"Tek fiyat uygulaması sürücüler için iyi oldu"

Salih Çoban

EPDK'nın aldığı yeni kararla tüm istasyonların tek fiyat uygulamasına geçildiğini ifade eden Çoban, "Dün akşamdan itibaren EPDK'nın aldığı kararla akaryakıt ürünlerinde tek fiyata geçildi. Tek fiyat uygulaması sürücüler için iyi oldu. Bu şekilde sürücü ikilemde kalmayacak. Çünkü yakıtlardaki çeşitler fiyat farkı oluşturuyordu. Şu an ise bunların hepsi tek fiyat uygulamasıyla ortadan kalktı. Petrol ofisleri için ise çok fark eden bir şey yok. Sürücüler hangi ürünü almak istese aynı fiyattan alacak ve petrol ofisleri de farklı fiyatlara ürünü satamayacaklar." ifadelerini kullandı.

"Yeni uygulama ile beraber Türkiye'nin her yerinde ve tek fiyat olarak geçerlidir"

Fiyat farklarının özellikle motorin grubunda olduğunu belirten Çoban, "Çünkü her firmanın kendine göre farklı ürünleri vardı. Bizde de ekomaks ve pro dizel gibi farklı fiyatlarda ürünler vardı. Şu anda ise ikisini de tek fiyata veriyoruz. Yeni uygulama ile beraber Türkiye'nin her yerinde ve tek fiyat olarak geçerlidir. Akaryakıt istasyonlarında otomasyon sistemi olduğu için EPDK tüm otomasyonları merkezden görebiliyor. İstasyon pompaya girdiği fiyattan ve tankların içindeki akaryakıta kadar her şey EPDK'nın denetimindedir. Bu sistem sayesinde kimse EPDK'nın belirlediği fiyatın üzerinde akaryakıt veremez. Öyle bir durumla karşılaşıldığı zaman ise istasyona gerekli cezai işlemler yapılmaktadır." diye konuştu.

"Bir de akaryakıt fiyatları düşerse çok iyi olur"