image

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, Batman'ın il oluşunun 34'üncü yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Batman'ın 16 Mayıs 1990'da Türkiye'nin 72'nci il statüsüne kavuştuğunu aktaran Şahin, şehrin petrolün de bulunmasıyla yoğun göç aldığını ve her geçen gün büyüdüğünü söyledi.

"Mahallelerimiz 30 yıl öncesinin şartlarını yaşıyor"

Merkez nüfusun 470 bine dayanmasına rağmen hâlâ ilin büyük bir kısmının 34 yıl öncesini andıran bir durumda olduğuna dikkat çeken Şahin, "Maalesef 34 yıldır ciddi ve etkin bir belediyecilik anlayışı oluşmadığı için 30'a yakın mahallemiz henüz 30 yıl öncesinin şartlarını sürdürüyor. Çamlıtepe ve Gültepe gibi mahallelerimiz her ne kadar modern bir şehir statüsüne kavuşmuşsa da fakat güney kısımda olan ve çarşı merkezindeki mahallelerimiz yoğun bir nüfusa sahip olmakla birlikte yaşanılamaz bir durumda." diye konuştu.

"Batman modern bir görünüme kavuşabilir"

Etkin ve öngörücü bir belediyecilik anlayışıyla Batman'ın sorunlarının büyük bir kısmının giderilebileceğini vurgulayan Şahin, "Son yıllarda ana arterlerde ve merkeze yakın kısımlarda güzel gelişmeler olduysa da fakat Batman'ımız henüz şehirleşme anlamında hak ettiği noktada değildir. Belediyenin öngörülür planlamasıyla geri kalan mahallelerimiz de modern bir görünüme kavuşabilir. Özellikle bugün en çok sıkıntısını çektiğimiz yoğun trafiğin üstesinden gelinebilir. Aynı şekilde mahallelerimizin gelişimi sağlanabilir ve bu mahallelerde yaşayan insanlarımız da gelişmiş mahallelerdeki vatandaşlarımız gibi rahat, müreffeh bir yaşam ortamına kavuşturulabilir." dedi.