image

Birinci Derece Deprem Riski Taşıyan İller

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

İkinci Derece Deprem Riski Taşıyan İller

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum. 

Üçüncü Derece Deprem Riski Taşıyan İller

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu'yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep'in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir. 

Deprem Haritasına Göre En Az Riskli İller

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır. 

1. Derece Deprem Kuşağında Olan En önemli 5 İl:

Kahramanmaraş: 1998 yılında 6,3 büyüklüğünde deprem oldu. 6 Şubat 2023 yılında 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde aynı günde art arda olan depremler ile asrın felaketi, kimi uzmanlara göre de bin yılın felaketini yaşayan Kahramanmaraş aktif fay hatları ile 1. derece deprem kuşağında yer alan illerimizden biri.

Erzincan: 1939 yılında Türkiye'nin en yıkıcı depremlerinden birini yaşayan Erzincan, 1. derece deprem kuşağında yer alan önemli bir ildir.

Bingöl: 2002 yılında 6.4 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Bingöl de aktif fay hatları ile 1. derece deprem kuşağında yer alıyor.

Muş: 1983 yılında 6.6 büyüklüğünde bir deprem yaşayan Muş ilinde de fay hatları oldukça aktif ve deprem riski yüksek.

İzmir: 2020 yılında 7.0 büyüklüğünde bir deprem ile büyük yıkıma uğrayan İzmir, Marmara Bölgesi'nde yer almasına rağmen 1. derece deprem kuşağında yer alıyor. 

Deprem Nedir ve Neden Olur?

Deprem, yer kabuğundaki ani kırılmalar ve yer değiştirmeler sonucu oluşan sismik dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Bu kırılmalar ve yer değiştirmeler, fay hatları üzerinde biriken gerilimlerin aniden açığa çıkmasıyla meydana gelir. Fay hatları, yer kabuğundaki kırık ve zayıf bölgelerdir ve tektonik plakaların hareketleri ile oluşurlar. 

Doğal Afet Nedir ve Örnekleri Nelerdir?

Doğal afetler, insan ve çevre üzerinde yıkıcı etkilere yol açabilen, tamamen doğal nedenlerle oluşan olaylardır. Deprem, sel, yangın, tsunami, heyelan, çığ, yıldırım düşmesi ve yanardağ patlaması gibi olaylar doğal afetlere örnek olarak verilebilir.

Doğal Afetlere Karşı Önlem Almak Neden Önemlidir?

Doğal afetlerin yol açtığı can ve mal kayıplarını en aza indirmek için önlem almak son derece önemlidir. Bu önlemler arasında; binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi, acil durum planları oluşturulması, deprem ve diğer afetlere karşı bilinçlendirme çalışmaları yapılması ve tahliye tatbikatları düzenlenmesi yer alır.

Unutmayın! Doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmak ve gerekli önlemleri almak hayat kurtarabilir.

0 yorum

FİKRİNİZİ BELİRTİN

Zorunlu alanları doldurunuz *